büyük Fenerbahçe'nin büyük futbolcusu. Bir maçta tam tamına 8 gol atmıştır. 12 Şubat 1931 yılında Anadolu futbol kulübüne karşı oynanan maçta Fenerbahçe 11-0 kazanmıştır.
adı unutulan efsanemiz.
türk futbolunun yetiştirdiği en büyük forvet, milli takımımızın ilk maçında atılan 2 golün sahibi, fenerbahçe forması ile galatasaray'a 33 gol ile en çok gol atan oyuncu ve eski başkanlığımızı yapmış kişi.
kendisi hakkında yazılacak çok fazla bilgi ve hikaye mevcut. geçmişe olan ilgisizliğimizden ötürü hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. 353 maçta 470 gol atması bile başlı başına olay olması gerekir.
-----alıntı ----

Fenerbahçe tarihine adını altın harflerle yazdıran Zeki Rıza Sporel, 15 yaşında giydiği sarı-lacivertli formayı 1934 yılına kadar 18 yıl çıkarmadı. 352 resmi maçta 470 gol atarak kırılması çok zor olan bir rekora imza attı. Fenerbahçe ve Türk futbolunun unutulmaz forveti, Galatasaray'a tam 33 gol atarak bu alanda da rekora sahip oldu. Attığı iki golle General Harrington Kupası'nı kazandıran Sporel, Türk Milli Futbol Takımı'nın da ilk golünü atan futbolcudur. Futbolcuğunun yanında örnek sporcu kişiliğiyle de bütün takım taraftarlarının saygısını kazanana Zeki Rıza Sporel, futbolculuktan kulüp başkanlığı yapan önemli isimlerden bir tanesidir.

kaynak : fenerbahce.org

-----alıntı -----
fenerbahçe'de çıktığı 352 maçta 470 gol atmıştır.

fenerbahçe galatasaray derbilerinde 42 maçta 27 gol atarak en fazla gol atan futbolcu rekorunu elinde tutmaktadır

a milli takımın ilk golünü atmıştır

17 haziran 1924'teki finlandiya maçında 4 gol atarak bir milli maçta en fazla gol atan futbolcumuz olmuştur ve rekoru hala 2 kişiyle beraber elinde tutmaktadır.

fenerbahçe spor kulubü başkanlığı ve rize milletvekilliği yapmıştır.