yerli oyuncu teşvik sistemi adı altında süper lig statüsüne göre, kulüplerin a takım listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, türkiye a milli futbol takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olmasının zorunluluğu durumu.

buna göre takımlar, en fazla 28 kişiden oluşan a takım kadrolarında 14 yabancı futbolcu bulundurabiliyorlar. 18 kişilik maç kadrolarında ise en fazla 11 yabancı futbolcu yer alabiliyor.
Kesinlikle düşürülmemesi gerekir. Bu kuraldan önce milli takımda stoper olarak mehmet topal, sağ bek olarak şener özbayraklı, kanatlarda volkan şen emre mor falan oynuyordu. Şimdi bu kuraldan sonra gidenlere bakalım. Stoper ozan kabak, çağlar söyüncü, mert çetin sağ bek zeki çelik kanatlar yusuf yazıcı, cengiz ünder.
Hamza hamzaoğlu'un da bugün hakkında yorum yaptığı kural.

"Kuralın hatası değil, bizlerin hatası. Serbestlikten yanayım, yabancı sınırı kalksın ama biz ihtiyacımız kadar alalım. Kendi değerlerimizi göz ardı etmeyelim. Öncelikle onlara o şansı verelim. Yabancı oyuncular bize çok şey katıyor ama ihtiyacımız kadar alırsak bunu doğru kullanabiliriz. Maalesef bu durumu doğru yönettiğimizi söyleyemeyeceğim. Ülke olarak bunu yönetemiyoruz. Niye kendi kurallarımızı kendimiz koyamıyoruz. Serbest olduğunda 28 yabancı oyuncu almak zorunda mı kalacaksınız? 5 lazımsa 5, 7 lazımsa 7… Buna göre hareket etmek lazım. Kendimize çeki düzen vermek zorundayız. Bu bir gerçek."
İddiaya göre yeni ve yeniden değişen kuraldır.8+2+2 diye düşünülüyormuş.

Alper Potuk, hak, gg, Caner, tolgay, ekici bunu beğendi.

Yine çer çöp "yerli " topçulara milyon Eurolar saçılacak. Hemen her takımda halihazırda 14 yabancı futbolcu var, sen şimdi diyorsun ki

bunların en az 2 tanesini göndereceksin.

Neden ? Çünkü canımız böyle istiyor.

Tribüne de 2 tane oturtup maaşını ödeyeceksin. Neden ? Çünkü canımız istiyor.
Sen yerli futbolcunun yetişmesi için hiçbir faaliyette bulunma, kendi kendisine daldaki erik gibi yetişmesini bekle sonra da yabancı yasak kardeşim. Sen önce üretim imkanlarını arttıracak yapılanmayı yap ondan sonra zaten oyuncular çıkınca takımlar ister istemez yerliye dönecektir. Ama yok, bir gecede değişir her şey.
Sırf döviz yurt dışında çıkmasın mantığıyla yapılmadıysa ben de hiçbir şey bilmiyorum. Bu karar da tamamen siyasi bir hamledir.

Geçenlerde irfan can için 8 milyon euro falan deniliyordu. Bu karar sonrasında ülke içinden almaya kalkacak olan varsa en az 12-13 milyonu masaya koymalı. Böyle bir enflasyon olamaz, olmamalı. Daha pahalıya, daha kalitesiz olanı almaya zorlanıyoruz. Muhteşem.

Diyeceksiniz ki kulüpler zaten borç batağında, oynatmadıkları çöplere para veriyorlar, fakat bu 14 yabancı şeysini onların becerememesi, kuralla alakası olan bir durum değil ki. Sen getirirken kuralı belirli bir sayıdan sonrasında kulüpler bir havuza ekstra para koyacak, az oynatan da o paradan pay alacak şeklinde açıkladın, ama sen kendi kuralını işlemeye koymadın ki...
Aman yaaa uffff cidden sıkıldım bu ülkeden. Bırak 3 4 sene sonrasını planlamayı, 1 ay sonrasını bile planlayacak bir ortam yok yurtta. Neresinden tutarsan elinde kalıyor.
Edit: bu arada bu kademeli azalmaya giderse ülke bir zamanlarda olduğu gibi 3. Lig seviyesindeki gurbetçilerle şenlenir. Alman kuluplerini zengin ederiz.
Yavaş yavaş gün yüzüne çıkan kural.

***

Yabancı oyuncu sayısı yeni sezonda 8+2+2 (12) olacak.
8 sahada, 2 kulübede, 2 tribünde.

Daha sonraki sezonlarda 6+2’ye sabitlenecek. 6 sahada, 2 kulübede.

32 yaşından büyük yabancı oyuncu transfer edilmeyecek.

***
twitter.com
uefa liglerinde yabancı oyuncu sınırlamaları:
rusya : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 7 yabancı futbolcu
isveç : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 3 yabancı futbolcu
ukrayna : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 7 yabancı futbolcu
romanya : kulüpte en fazla 5, sahada en fazla 5 yabancı futbolcu
hırvatistan : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 4 yabancı futbolcu
macaristan : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 5 yabancı futbolcu
finlandiya : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 3 yabancı futbolcu
israil : kulüpte en fazla 5, sahada en fazla 5 yabancı futbolcu
izlanda : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 3 yabancı futbolcu
slovakya : kulüpte sınırsız, sahada en fazla 4 yabancı futbolcu
Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İspanya, İsviçre, İtalya ve Yunanistan liglerinde Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı futbolcular yerli statüsünde oynamaktadır.
bulgaristan : kulüpte ve sahada; ab futbolcuları + 5 yabancı futbolcu
danimarka : kulüpte; sayı sınırsız, sahada ise avrupa kıtası dışından en fazla 3 yabancı futbolcu
fransa : kulüpte ve sahada : ab futbolcuları + 5 yabancı futbolcu
ispanya : kulüpte ve sahada; ab futbolcuları + 3 yabancı futbolcu
isviçre : kulüpte ve sahada; ab futbolcuları + 5 yabancı futbolcu
italya : kulüpte ve sahada; ab futbolcuları + 5 yabancı futbolcu
yunanistan : kulüpte ve sahada; ab futbolcuları + 5 yabancı futbolcu
almanya , avusturya , belçika , galler , hollanda , ingiltere , irlanda , iskoçya , kuzey irlanda , polonya , portekiz ve sırbistan 'da ise yabancı futbolculara yönelik sınırlama kuralları bulunmamaktadır.
32 yaş üstü yabancı futbolcu transferini de yasaklayan bir kural geliyormuş.
Affedersiniz de neden? Drogba'yı mesela almak isteyeceksin ama alamazsın mı denilecek. Ya da hooijdonk gelecek ya da Kuyt ama gelemezsin diyecek bu yapı. Tamamen saçmalık.
Olması gereken ise şudur; tüm yabancı oyuncular arasında en fazla 2 tanesi 33 yaş ve üstü olabilir dersin, ya da 33 yaş üstü futbolcularla en fazla 1er yıllık sözleşme imzalayabilirsin maddesi eklersin.
Yahu Atiba mesela şimdi oynayamayacak mı? İyi futbolcunun yaşı yoktur. 15 yaşında da oynar, 39 yaşında da ( emre Belözoğlu) , senin ülkende onlarca emre yetişiyordur kısıtlamaya gidersin ki gitmene de gerek kalmaz zaten herkes en az 1 emre kadrosuna katar.


Kaliteli yerli futbolcu sayısı bir avuç, olanlar da Avrupa'ya gitmeye başladı, çünkü bu yabancı oyuncu sayısı sayesinde bonservis bedelleri azaldı, büyük kulüplerin ekonomik olarak zorda olmasından dolayı da Mert çetin'e 5 milyon Euro veren Roma alıp götürebildi. Bu sayede kendisini geliştirme şansını yakaladı. Öbür türlü olduğunda nasılsa ben yerliyim, her türlü sahada olucam yaklaşımı ortaya çıkıyor, sonra o topçular yerinde sayıyor, bkz Alper Potuk.
Bir de 8+2+2 deniliyor. Sonra da 6+2 olacakmış. Herhalde sözleşme fesih bedellerini TFF kendi cebinden ödeyecek.

İlk 11de 8 yabancıya zorlamak yerine olması gereken ilk 11'de 21 yaş altında en az 1-2 oyuncu oynatmaktır. Yerli de değil. Mesela bulup getirmişsin sekidika gibi bir genç, gelişim göstermesini umuyorsun. Transfer ediyorsun. İşte iki sene sonra bonservis geliri böyle böyle kazanır takımlar. Ama yok yerli/yabancı ayrımı. Bu bize hiçbir şey kazandırmadı, kazandırmayacak da.

Bu kural geçsin, duymaya başlarız Avrupa'daki Türk topçuların isimlerini spor sayfalarında.
Anlaşıldı ülke olarak her şeyin en pahalısını alıp en kalitesiz olanına razı olmaya devam.
İlk etapta 8+2+2, 8 yabancı futbolcu sahada 2 yabancı yedek kulübesinde 2 yabancı da tribünde olacak şekilde ve kademeli olarak 6+2'ye düşürülecek yeni yabancı futbolcu kuralı. Ayrıca 32 yaşından büyük yabancı futbolcu transferi yapılamayacak.
Yaşlı da olsa, bir şekilde dünya yıldızlarını izleyebiliyorduk. Bundan sonra onu da yapamayacağız.
Yabancı kuralının türkiye'deki uygulanamazlığı, fiyaskoluğu zaten birçok kesim tarafından bilinmekte. Bu yabancı kısıtlaması da diğerleri gibi kulüplerin kendilerini maddi çıkmazda bulduğu, avrupada başarısız oldukları dönemin ardından bitecektir fakat bundan daha önemli olan gündemdeki 32 yaş üstü yabancı futbolcu transfer edilememesi durumudur. Böyle bir kısıtlama olamaz alınacak karardan sonra kulüplerin futboldaki yetkili merciilerin hepsine birer birer şikayet etmesi gerekir.
Asla istemiyorum bu sinirlamayi ama madem getirilecek, kisa vadede lehimize olacagini dusunuyorum. Yerli oyuncu kalitemiz kotu degil, sayisal olarakta su an bile yeterliyken cokta ses edemiyecegim kusura bakmayin. Hani bir söz vardirya tecavuz kacinilmazsa .... diye, o durumdayiz. Bu kuralin ömrü cok uzun olmuyor zaten madem getirilecek, en iyi sekilde gecirmek lazim bu birkac sezonu.

Ayrica bu sinirlamadan dolayi malum takim kadrosunu baya bir bozmak zorunda kalacak, bu kural en cok onlari olumsuz anlamda etkileyecek. Sirf bunun icin bile ses etmemek lazim, bize olsa ellerinden geleni ardina koymazlardi.