Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından her yıl düzenlenen ve UEFA'ya bağlı birinci liglerdeki takımların mücadele ettiği uluslararası futbol turnuvası.
1955-1992 yılları arasında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla oynanmış olup 1992 yılından itibaren Şanpiyonlar Ligi adıyla düzenlenmektedir.
En çok kazanan takım : Real Madrid ( 13 )
En çok kazanan teknik adamlar :
Zinedine Zidane ( 3 )
Carlo Ancelotti ( 3 )
Bob Paisley ( 3 )
özlediğim lig. en son maçımızı, Aragones teknik direktörlük yaparken oynamıştık. 2 puan toplamıştık. arsenal'den fark yenecek maçı, londra'da 0-0'a kitlemiştik. büyük başarıydı.
2019 - 2020 sezonunun Son 16'ya kalan takımlarının belli olduğu lig.

SERİ BAŞLARI
Paris Saint-Germain
Liverpool
Manchester City
Barcelona
Valencia
Bayern Münih
RB Leipzig
Juventus

2. SIRADA TAMAMLAYANLAR
Lyon
Chelsea
Tottenham
Real Madrid
Dortmund
Napoli
Atalanta
Atletico Madrid
Son 16 eşleşmelerinin belli olduğu lig.

▪Dortmund - Paris SG
▪R. Madrid - Man. City
▪Atalanta - Valencia
▪Atl. Madrid - Liverpool
▪Chelsea - B. Münih
▪Lyon - Juventus
▪Tottenham - Leipzig
▪Napoli - Barcelona
2020 finali İstanbul'da oynanacaktı malumunuz fakat covid-19 sebebiyle çeyrek final yarı final ve final maçlarını tek bir şehirde oynatmak istemesi sebebiyle İstanbul finali ertelenecek muhtemelen.
2021 - 2022 ve galiba 2023 finallerinin ev sahipleri belli. Eğer bu değişiklik geçerli olursa en erken 2024 finali İstanbul'da oynanacak. TFF başkanı çıkıp buna engel olacak işleri yapmak yerine, kamuoyuna bu konuda bilgi vermek yerine FB hakkında açıklamalar yapıyor. Gündem neden değiştirilmek isteniyor diye sormaya gerek yok.