Eğer bu tasarı yasa haline gelirse, ülkemize son durak olarak gelen futbolcuların sayısında bütük bir azalma olması mümkün.Futbolcu kulübüyle yıllık 1 milyon dolardan anlaşma yaptı diyelim, İngiltere'de futbol oynasaydı yüzde 50, Fransa'da oynasaydı yüzde 40, Almanya'da oynasaydı ise yüzde 45 oranında aldığı ücretten vergi ödemek zorundaydı...Türkiye'de ise vergi oranı yüzde 15 seviyesinde. Ve bu parayı kulüpleri futbolcuları adına yapıyor...Bu durumda, futbolcuların burayı Katar, MLS seviyesinde görmesine sebep oluyor...
m.haberturk.com
--- alıntı ---
1-ŞİMDİYE KADAR VERGİ MALİYETİ YÜZDE 17.5'Tİ

Ne demek istediğimizi isterseniz adım adım anlatalım. Milyon dolarlar kazanan futbolcuların vergisinin asgari ücretli ile aynı yani yüzde 15 olması şimdiye kadar kamuoyunu rahatsız ediyordu. Bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı kapsamlı vergi düzenlemesi ile bir yandan vergi diliminin üst baremini yüzde 35'ten 40'a çıkarırken diğer yandan futbolcuları da normal gelir vergisine dahil etti. Böylece şimdiye kadar aldıkları maaştan sadece yüzde 15 stopaj kesilen futbolcular artık yüzde 40 vergi ödemek zorunda kaldı. Yüzde 15 stopaj kesilmesine rağmen futbolcuların kulüplere maliyeti ise yüzde 17.5'ti. Çünkü kulüplerin KAP'a yaptığı bildirimlerden de anlaşıldığı gibi futbolcular kulüpler ile brüt değil net rakam üzerinden anlaşıyor. Vergiye karışmıyor. Bu durumda kulüp futbolcuya net 100 lira vermek için 117.5 lira üzerinden anlaşıp 17,5 lirayı gelir vergisi olarak devlete ödüyordu.
2-VERGİ YÜZDE 40'A ÇIKTI, MALİYET YÜZDE 67'YE
Ancak Kasım 2019'da yürürlüğe giren yasa ile 500 bin liradan fazla kazanan futbolcuların da diğerleri gibi yüzde 40 vergiye tabi olmaları bir anda durumu değiştirdi. İlk bakışta yüzde 40'lık vergi oranı İspanya, İngiltere ve Fransa (bu ülkelerde yüzde 45 vergi var) düzeyinden biraz aşağıda gibi görünse de Türkiye'de futbolcuların kulüplerle net rakam üzerinden anlaşmaları nedeniyle futbolcu vergisi yüzde 67 ile dünyanın en çok vergi ödeyen ülkesi haline gelmemize neden oldu. Düzenlemenin en önemli tarafı da yüzde 40'lık verginin yasanın çıktığı 1 Kasım 2019 öncesi transfer olan futbolcuları kapsaması. Yani geçen devre arası transfer edilenler hariç kulüplerin elindeki futbolcuların maliyeti şu anda maaş ve yüzde 17.5 stopajdan oluşuyor. Oysa yani alınacaklar maaş artı yüzde 67'ye mal olacak.
--- alıntı ---
Yuzde 67 olan vergilerdir. Yani tum maliyetleri yuzde 67'yi buluyor.

Maas butcesinde dusme sart. Bu sene biraz pahali bir kadro kurduk sirf bu vergilerden dolayi. Ali koc'a ekonomi konusunda guvenim tam lakin gelecek senelerde artik su futbolcu maaslarnda dusmeye ve genclesmeye gitmek zorundayiz. Bu bir luks degil zorunluluk, zira artik basari elde etsek dahi elde edecegimiz gelirler, giderleri karsilamayacak. Bunun yani sira bir de kulubun agir odemeleri var ki onlara hic deginmedim bile.
Doğru düzgün vergi vermeyen kulüpler özellikle de malum camia için değişen bir şeyin olmayacağı hede.

Nasılsa iki senede bir af çikiyor. Ve yine nasılsa ödeyen kerizler var.