herkesin gözünü diktiği sol bek yüzünden pek gündemde olmayan mevki.

simon falette ismi düşünülüyor. umarım gerçekleşmez bu transfer. welinton'un gerek formu gerekse de ligi bilmesi açısından daha sağlam bir transfer gibi duruyor. stoper gibi kritik bir bölge bu kadar fazla kumarı kaldıramaz.
Şu pozisyona transfer yapıldıkça deliriyorm.

Altyapılarda

Çalım atabilen, gol vuruşu harika forvetler olmayabilir.

Hem süratli hem de gol vuruşu iyi olan kanat oyuncuları yetiştiremiyor da olabilirsiniz.

Kademe bilgisi gelişmiş, dayanıklılığı yüksek süratli kanat beklerini de yetiştirememiş olmanızı anlarım.

Hem ikili mücadelelerde ayakta kalabilen, hem iki ceza sahasının mekik dokuyacak dayanıklılığa sahip hem de sezonda 5-10 gollük skor katkısı yapacak isimler de çıkartamamanız olası.

Yan toplarda becerikli olduğu kadar, tekniği üst seviyede olan, cephe toplarında ve karşı karşıya kaldığında ayakta kalacak birinci sınıf bir kaleci de yetişmeyebilir.

Fakat açıkları kapatacak, ayağı temiz, 40 metre ileriye diagonal pas atabilen defansif orta saha ve ayakları iyi, hava toplarında meleke sahibi, açık alanda hızlı bir stoper yetiştiremiyorsak kapatın orayı, yazık. Cidden yazık.

sabah akşam Merih şöyle Merih böyle diye yaygara kopartıyoruz, bugün kadroda olsa oynatacak mıydı bir teknik adam? Mert çetin şimdi roma'da sezon başında ismi geçerken herkes dudak büküyordu, burası FB 2m lig topcusunun ne işi var diyorduk. Şimdi bize gelse diye iç geçiriyoruz.

Kabul edin. Kendimizi dev aynasında görüyoruz. Kendimizi öyle bir konuma getirdik ki kimseyi beğenmiyoruz.

Altyapımızda eminim bugün ismi konuşulan stoper adayları kadar oynanacak en kötü zanka kadar oynayabilecek isimler var. Ama onu oynatacak teknik adam yok, iki hatasında gömmeyecek taraftar ise hiç yok.

Kadro planlamasında bir takımda 4 5 stoper olur. 3 tanesi tecrübeli olur evet. ama 1 2 tanesi de forma şansını bekleyecek durumda kadroda bulunur.

Bizde mesela Okan turp var, 5. Stoper olarak bekliyordu. 0 dk süre aldı. Orada jailson oynadı, zanka, serdar, gustavo bile oynadı. Bir tek bu çocuk süre almadı. Zanka, serdar ya da jailson hiç mi hata yapmadı.

Yıllık 2 milyon euro verdiğimiz adil Rami Ankaragücü maçında sıçtı sıvadı, o hatayı Okan yapsaydı ya da murat sağlam oynasaydı Isla yokken daha mı kötü olurduk?

Altyapılardan kimse kadroya dahil edilmeyecekse ya da oradakilere güvenmiyorsak kapatın yazık. İçlerinde yetenekli olanların da önünü kapatmayalım.
Tekli olarak değil, birlikte oynayacağı oyuncu ile birlikte düşünülüp ona göre transfer yapılması gereken mevkidir.

Biri daha hızlı ve ayağına hakim, pozisyon ve kademe bilgisi yüksek, diğeri daha kesici özellikli, hava toplarında geçit vermeyen, duran toplarda hem savunmada hem hücumda takıma katkı veren, sertlik düzeyi biraz yüksek olması gerekir ki birbirini tamamlasınlar.

Geçmişten örnek vermek gerekirse, Luciano ve Lugano çok başarılı olsalar da beraber sahada olamazlardı. Edu ve yobo her ne kadar savunmayı toparlayan adamlar olsalar da beraber sahada olsalar savunma sertliği olmazdı.

Ali Koç yönetimi stoper transferi yaparken oyuncunun geçmiş performanslarına ve cv'sine bakıyor. Dolayısı ile her seferinde karavana transfer yapıyoruz.
2020-2021 sezonunda en çok ihtiyacımız olan bölgedir.
Fenerbahçe kulübünün uzun bir süredir bir türlü doğru tandemi oluşturamamasinin nedenlerini saymaya gerek yok fakat Avrupa'da ve Türkiye'de iyi bir network çalışmasıyla inanılmaz stoperler bulunabilir. ayrıca taraftarın bu konudaki tavrida çok net olmalı insanlar deneme yanılma yoluyla ancak gelişebilir buna müsamaha gösterebilecek taraftar kitlesinin bu topraklarda bulunmadığı neticenin göstergesi niteliginde zaten.
2 yıldır en büyük eksiğimiz olmasına rağmen hala rotasyon için çeşitli mevkilere oyuncu adı geçerken stoper için şöyle tartışmaya kapalı, performansından emin olacağımız bir isim geçmiyor.

15 gün içinde bir stoper gelmezse muhtemelen panikle yine saçma bir adil rami vakası gerçekleşecek.
t : gol atarsa ne ala ama asıl işi gol yemeye mani olmak olan futbolcu mevkii.
tanımı fırlattıktan sonra asıl anlayamadığım olaya geçeyim;
herhangi bir takım stoper transfer edince neden medya kuruluşları stoperin attığı golleri gösteriyor ? biz bu oyuncuyu gol atsın diye değil gol yedirmemesi için almıyor muyuz ? kademe müdahaleleri falan göremiyoruz, ikili mücadelelerini, hava toplarındaki becerisini, süratini , çevikliğini falan görmek istiyoruz fakat epi topu attığı 3-4 golü evir çevir izletiyorlar.
bende mi gariplik var acaba, bu durumu yadırgadığım için ?