Modern futbolda golcüden sonra en çok aranan pozisyon haline geldi. Dünya'da futbol benzer altyapıların yaygınlaşması ve fiziksel kuvvetin ön plana çıkmasıyla tek tiplesmeye başladı. Bu da creative oyuncuların gözden düşmesine, ince çalımların kaybolmasına, ikiye birlerin vs daha robotik bir kıvama evrilmesine neden oldu. Sonuç olarak dünya bugün çalım atabilen golcü bulmakta zorlanıyor, daha çok mane gibi kanattan hızlı bir şekilde ceza sahasına girebilen kanat forvet oyuncuları revaçta.

Neyse başlığa donmek gerekirse modern oyunda kanat oyuncuları artık birer forvete evrildigi için kanatlardan yapılacak ortalar ve savunma arkası koşu ile sıfır çizgisinden yapılacak asistler için kanat bekleri olmazsa olmaz bir hal aldı. Özellikle de sol bek. Bunda sol ayaklı futbolcuların sağ ayaklilara oranının düşük olması da etkili haliyle.

Son olarak, ahh kolarov ahh...
futbolda öyle bir mevki mi varmış diyecek kıvama geldik. sezonun ilk yarısı bitecek ve biz sol bek göremedik daha. ara transfer döneminde ilk transfer yapılacak mevkimiz.
Andre santostan sonra bir türlü istikrarı sağlayamadığımız mevki. Bir ara caner hasan ali varken de iyiydi ama tam anlamıyla güçlü rotasyon olmuyor o mevkide. Ümit özatın sağ dışla açmaya çalıştığı zamanlardan beri