futbolda Dünya'nın en iyi millî takımları içerisinde yer alan takım.

Azzurri lakaplı İtalya millî futbol takımı sonuncusu 2006 yılında olmak üzere 4 kez FIFA Dünya Kupası'nı kazanma başarısını göstermiştir.

Dünya Kupası' nı 5 kez kazanan Brezilya'dan sonra bu kupayı en çok kazanan 2. takımdır.
11 haziran 2021 türkiye italya maçından sonra eski Brezilya'dan esintileri gördüm ara ara. Ve çok hibrit bir oyun anlayışları var. savunmayı orta sahaya kadar çıkartmasına karşın kontratak fırsatı vermediler.

Hem inanılmaz pres yapıyorlar, hem de fiziki açıdan kuvvetliler. Ceza sahasına adeta hapsettiler, savunmamızı bayılttılar.

Savunmalarını tehdit edemedik ama bunda biz daha atağa çıkamadan bizi engellemeleri de etken.

Benim favori takımlarımdan bu turnuva için. Diğeri Fransa.
Rahat Yarı final görürler. Kadrolarındaki oyunculara tek tek baktığımızda belki en iyi takım değiller ama takım halinde çok iyi oynuyorlar. Takım boyları kısa, dönen topları çok iyi yakalıyorlar, topu hızlı geri kazanıyorlar, ileride insigne ve immobile gibi ölümcül silahları var. bugün bu kadar kötü gözükmemizin sebebi oynadıkları boğucu oyundu. Daha veratti yoktu, bu takıma veratti katılınca çok daha güçlü olurlar.
1 haziran 2021 türkiye italya maçı’nda çok iyi bir futbol ortaya koyan takım .

Oyun ne kadar iyi olsa da bu maç - bana göre - italya’yı favori göstermek için yetersiz .

Özellikle yaptıkları baskı karşısınsa ayağımızda top tutamadık ve basit hatalar yaptık . Hücum hattımızda rakibi tehdit edip onları yoracak bir oyuncu olmaması da enerjilerini korumalarını sağladı . Hiç geri koşmak zorunda kalmadılar .

Almanya , Fransa , portekiz ve belçika gibi takımlar italya’nın bu presini kırabilir . Tabi ki italya bu takımları yenebilir ancak bizim gibi çaresiz kalmayacakları kesin .

Toni kroos , kevin de bruyne , bruno fernandes gibi isimler baskı altındayken bile atacakları bir pasla italya’ya zor anlar yaşatabilir . Üstelik bu takımlarda cezayı kesecek bir hayli oyuncu da mevcut .
Rakibi fiziksel ve mental olarak parçalayan, ilk dakikadan son dakikaya kadar aynı hırsla oynayan takım.

Savunmada tecrübeli, ilerde ise genç ve yetenekli oyuncuları var ve yıllar önceki o başarılı kompakt italya havasını da yakalamışlar. Turnuvada fransa ile beraber futbolunu en beğendiğim takım konumunda şu an. Kim gelirse gelsin ölümüne oynayacaklar o hissi ülkesine veriyor bu takım. bizim çocuklar'ın aldığı primin yarısını falan aldılar bide :d

Bu ülkede yaşayan insanlar çok şanslı. :(