Futbolun salt kazanmak üzerine kurulu olduğunu düşünen teknik adamdır.

Ancak gözden kaçırdığı nokta şu ki, futbol bir show business'tır. Eğer tüm takımlar aynı taktik anlayış ile sahaya çıkacak olursa muhtemelen bir süre sonra ne TV başında ne de stadyumlarda bu sektörü tatmin edecek kadar taraftar bulamazlar.

İnsanların futbolu günlük yaşantısından kaçıp keyif almak ve heyecanı hissetmek için izlediğini unutmamak lazım.

Başarılı bir teknik direktördür ancak futbol dünyasında mümkün olduğunca az sayıda olması gereken bir taktik anlayışı vardır.
Aykut kocaman'nin bu kadar eleştirildiği ortamda bunun övülmesi tuhaf.

Bu adam üst düzey futbolda en kötü futbolu oynatan futbol katili bir teknik direktör. Aykut kocaman'nin adeta bir üst modeli. Hatta daha beteri.

Bazen 5 maç üst üste gol bile atamadan ama gol de yemeden 5 puan alır. Bu katı defansla turnuva özellikli elemeli maçlarda arada ufak başarı kazanması dışında bir başarı elde etmesi zor.

Tabi bu yıl gerek Barcelona'nın gerek de Real Madrid'in kötü olması sonucu ligde şampiyonluk şansı var.
A. Madrid ölçekli takımlar için başarılı bir teknik adamdır. Çünkü atletico madrid için her sene şampiyon olmak bir mecburiyet değil fakat real madrid için barcelona için bu böyle. İşte büyük takım ile daha büyük takım arasındaki farkın birisi bu, diğeri ise oynanan oyunun alıcısının olması. Atm'nin oyununu pazarlamak imkansız ve atm yöneticileri de bundan rahatsız olmazlar, ama bu oyunu real madrid'de oynatırsa bir teknik adam şampiyon dahi olsa barınması çok zor. Mesela fabio capello buna örnektir. Şampiyon oldu ama oynattığı futbol sevilmedi ve gönderildi. Çünkü bu oyunu pazarlayamaz dünyaya.

Taktik disipline bağlı iyi hücum edilemez mi Pekı? Elbette. Sanki sistem hocası olunca illa arkada kalabalık beklenecek diye bir durum söz konusu gibi aykut kocaman da hep buradan savunulmaya çalışıldı, tıpkı simeone gibi ya da updullah avcı gibi.
Oynattığı futbol umrumda değil. Adam atletico madrid'i tam 3 defa ucl'de finale çıkardı. Bahtsızlığından, real madrid' in hayvani dönemine geldi. Takımını 3 defa ucl'ye çıkarmış hoca 'başarılı ve iyi bir hocadır' . Futbol filozofu, avrupa futbolunu yönlendiren keltoş (*) o bütçelere ve imkanlara rağmen daha çeyrek finali geçemedi. Fenerbahçe'ye gelip rezalet, kabız bir futbol oynatsa ama karşılığında bu tür turnuvalarda başarı, derece elde edecekse ben gelmesini isterdim. Seyir zevkini ne kadar önemsesem de futbol sonuç odaklı bir oyundur.
bugün sahasında Getafe'yi 1-0 mağlup etmiş Atletico Madrid'in hocası.

Aynı zamanda bu maçla beraber Atletico Madrid'in başında 500. maçına çıkmış oldu. (302 galibiyet, 115 beraberlik, 83 mağlubiyet)