İnter'den ayrılıyormuş. Eğer sen ali koç isen bu adamı tutup türkiye' ye getirirsin. Basarsın senelik 10m euro maaşı tıpış tıpış gelir. Senelik 10m euro para ali koç için kırıntı bile değil. Hadi en azından İki çöp daha az al. Onlara vereceğin parayı şu adama ver. Seni hem ligde hem de avrupa' da başarılı yapsın. Uefa avrupa ligini bile kazanabilirsin bu adamla. Koskoca ali koç'sun, istesen şu kulübe conte gibi dünyanın en iyi hocalarından birini getirebilirsin. Ama sen emre kalsın ligi biliyor oyuncuları tanıyor falan diyorsun. Bu vizyonla Ahır bile yönetemezsin.
inter'den ayrılıyormuş. o zaman hayal kuralım:

2000'lerde yükselen türk futbolunun 10-12 yıllık sürecinde genelde hep "daha iyi yapı kuran" takımlar başarılı olurken, özellikle son 4-5 yıllık dönemde adım adım yaşanan gerileme/yerelleşme sürecinde, hep "daha az hata yapan" takım şampiyon oluyor. yaş ortalamasının bu kadar artmasının, veya şöyle diyeyim yaşlı oyuncuların şampiyonluğa böylesine katkı verebilmesinin ana sebebi bu; tecrübenin sistemleri (daha doğrusu kötü sistemleri) yenebiliyor oluşu.

yani, tükenen kaynaklar yüzünden iyice agresifleşen türk futbol ortamında şampiyon olmanın formülü bu aralar, kısa vadeli işler yapmaktan geçiyor. sonraki yıllarda yabancı sınırı daraltılacak ve böyle devam ederse, kısa vadeli ve yerel kafada işler yapan takımlar yine hayt-huyt kavga-dövüş ile başarılı olmaya çalışacak (ve bunu en iyi yapanlar şampiyon olacak).

dolayısıyla, önümüzdeki 1-2 yılı teoride feda edip yapılanma kuracak, sistemli ilerlemek isteyecek herhangi bir türk takımı, sonraki 4-5 yılda mutlaka arayı açmaya başlayacak ve şu anki "yerel kafalı" takımların önüne geçecek. ama böyle bir takım görür müyüz, orası muamma.

fenerbahçe'nin önünde, bu yerelleşme ortamına ayak uydurmak için (bkz: link ) getirilen emre belözoğlu'ndan başlayıp selçuk şahin'lere kadar işi abarttıkları ağbicilik akımını bitirme, mert hakan'ı, ozan tufan'ı, irfan can'ı vs bu zehirden kurtarıp hizaya sokma, fizik ve tempo temelli bir takım olma, ve senelerdir yaşadığı makus talihi kökten değiştirme fırsatı var.

o fırsatın adı da conte.

bu adam dünya futbol tarihinin akışını değiştiren hocalardan biri (bkz: link ), juventus ve chelsea'ye kazandırdığı kimliklerin ardından yılların cünubu inter'i şahlandıran hoca. geçen sezon başında, inter yönetimiyle sorun yaşama olasılığı aklımın köşesinde yer etmişti (bkz: link ) ama sonrasındaki süreçte açıkçası işler yolunda gittiği için pek ihtimal vermemeye başlamıştım buna. hele ki şimdi gelen serie a şampiyonluğundan sonra hiç zannetmiyordum.

bu adam türk futbolunda hangi takımın başına geçerse geçsin devrim yapar. fizik ve tempo temelli sistemi olduğu için takımda oynamanın birinci kuralı bu şarta uymak olacağından, ölçütlere uymayan kimse kralı olsa oynayamaz. öyle del bosque gibi profesyonel takılan, rijkaard gibi yumuşak kalpli biri değil, bu adam türk futbol ortamındaki pisliklerin takıma yansıyan her köşesini tek başına temizler; takımda grupçuluk yapmaya, birilerini dışlamaya, veya ağbicilik yapmaya kalkan, pas tercihlerini kafasına göre belirleyen olursa ona çimleri yedirtir.

elbette conte bir hayal. ama imkansız değil. ali koç, neden ali koç olduğunu, neden fenerbahçe'ye başkan olduğunu göstermek istiyorsa, geçen 3 seneyi gerçekten telafi etmek istiyorsa, fenerbahçe'ye kendi ismini değil geleceğin fenerbahçe'sini bırakmak istiyorsa, conte'yi getirmek için her şeyi yapmalı. gelsin gelmesin önemli değil, bunun için çabalamalı, artık italya'daki bağlantılarını mı kullanır, ford'la veya angelli'lerle mi görüşür de kontakt kurar ben bilmem. kişisel servetinden bir but koparıp da conte'nin önüne mi atar, futbol takımının anahtarını mı verir onu da bilmem. ne yaparsa yapsın, yeter ki conte'yle bir şekilde görüşsün.

benim şahsen umudum var, vedat'ı lazio'ya hem de 18'e satmak daha zordu çünkü :)
Türkiye'ye gelmesi sadece para ile mümkün olabilecek bir şey mi? Bilemiyorum. Astronomik bir fiyat yetmez bir de transfer bütçesi isteyecektir.

Marka bir hoca. Ama düşünüyorum, 14. Hafta götünün kılı ağarmış Erman gibi ibişler bu hoca değil diyecek. Fkdnnsjsnsnms
Bu yılın en formda hocalarından, juve hegomanyasını yıktı. Gittiği her takımı şampiyon yapıyor aktif en başarılı italyan hoca bence.

Real madrid'e gideceğini düşünüyorum zidane yerine.