4 ocak 2020'de başlayıp 31 ocak 2020'de bitecek olan transfer dönemi.

şimdi ilk yarının bitimine 6 hafta kaldı. artık transfer çalışmaları da hızlanmıştır diye düşünüyorum.

şöyle elimizdeki oyunculara bir bakalım ve ihtiyaçlarımıza da bakalım.

elimizde fazla bütçe yok. ffp kıskacında olmamız da çabası. bunun için bonservisli transfer yapmamaya çalışacaktır yönetim. bundan emin olabiliriz. ayrıca maddi durumumuz da kötü şu an. borcumuz çok fazla.

tahminimce ali koç biraz para koyacaktır kulübe. transferler o parayla yapılabilir belki. çünkü şu an kulübün çoğu geliri ipotekli diye biliyorum, ipotekli olmayanlar da maaşa gidiyor.

ayrıca (bkz: fener ol) kampanyası da yeniden aktif hale getirilecekmiş diye duydum. buradaki paralar da borca gidiyor gerçi. ama bilmiyorum.

şimdi takıma mevki mevki bakalım.

(bkz: kaleci): altay güven veriyor. ne olursa olsun şu maddi durumda yeni bir kaleci bakamayız bile. zaten öbür tarafta berke de var. kale pozisyonunu geçiyorum.

(bkz: sağ bek): isla ölmüş. sağ bek pozisyonuna baktığımızda isla ile devam edilmesi riskli gözüküyor. dirar var onun yerine ama dirar da her maç oynamayacağına göre isla satılıp yerine bir sağ bek bakılabilir. ama sağ bek bulmak da öyle kolay bir iş değil. sezon başından beri araştırılmış olması gerekiyor.

isla'nın sözleşmesi bu sene bitiyor. devre arası elden çıkarılıp paraya dönüştürülse muhteşem olur.

(bkz: stoper): şu an elimizde 4 orijinal stoperimiz, 2 de devşirme olabilecek stoperimiz var.

(bkz: mathias jorgensen zanka)
(bkz: serdar aziz)
(bkz: sadık çiftpınar)
(bkz: adil rami)

devşirme olanlar:

(bkz: luiz gustavo dias)
(bkz: jailson marques siqueira)

şöyle baktığımız zaman stoper mevkisinde sıkıntımız var gibi gözüküyor. adil rami satılabilir. ama alıcı bulmak zor olacaktır. sadık kupa maçlarında iyi bir alternatif. serdar aziz kronik sakat. zanka düzenli oynayabilecek tek isim.

şahsi fikrim rami'nin satılıp yerine süper lig seviyesinde bir stoper alınması.

(bkz: sol bek): burada oynayan bir tek oyuncumuz var.

(bkz: hasan ali kaldırım)

kendisi ortalama bir sol bek. bizi bu sene süper lig'de idare edebilir ama kolarov çok daha iyi bir isim olur buraya.

eğer devre arasında lider girersek ve kolarov şampiyonluğa yürüdüğümüzü görüp roma'dan ayrılırsa o zaman hazırlayın montları(*). kolarov'un sözleşmesi devre arasında bitiyor. keşke alabilsek. umarım gelir diyelim.

(bkz: ön libero): burada oynayan iki ismimiz var:

(bkz: jailson marques siqueira)
(bkz: luiz gustavo dias)

şu an luiz gustavo lig üstünde bir oyuncu ama jailson'un yedek kalması beni üzüyor. oynaması gerekiyor, daha genç ve potansiyelli. ciddi anlamda para edebilecek bir oyuncu.

jailson'u ne yapacağız bilmiyorum. kiralama desen o da olmaz. ligde gustavo'nun cezalı ya da sakat olacağı zamanlar oynayacak ama yeterli olur mu? gustavo kalan maçlarda 5 maç kaçırsa, 7 maç da kupa desen 12 maç. düşündürücü.

(bkz: orta saha): burada oynayan 4 oyuncumuz var. ayrıca burada oynamayan ama ersun hocanın burada oynattığı bir oyuncu daha var, max kruse. onu da yazacağım.

(bkz: emre belözoğlu)
(bkz: ozan tufan)
(bkz: tolga ciğerci)
(bkz: tolgay arslan)
(bkz: max kruse)

4-1-2-3 sisteminde buraya 2 oyuncu yazılıyor. ersun hoca da bu sistemi oynadığı için buraya yukarıdaki oyunculardan 2 tane yazılacak. emre her maç olmayacağına göre, ve diğer oyuncular da sakatlanabileceğine göre buradaki oyuncu sayısının ideal olduğunu söyleyebiliriz. aynı zamanda tolga ciğerci sağ kanatta da oynatılabiliyor. sadece tolgay biraz soru işareti barındırıyor. kendisi ortalamanın altı bir oyuncu. satılsa diyeceğim, alıcısı çıkmaz. satılsa bile yüksek miktara satılmaz. dolayısıyla kadro derinliği ve kupa maçları açısından buraya karışılmaması taraftarıyım(*).

(bkz: on numara): burada oynayan 2 oyuncumuz var.

(bkz: miha zajc)
(bkz: ferdi kadıoğlu)

ersun hoca'nın oyun sisteminde genellikle kanatlardan içeri girip gol arama var. bunun için on numaraya fazla yer verilmiyor. dolayısıyla bu iki oyuncu da yedek kalıyor. ferdi kanatların yedeği olarak kullanılabilen bir oyuncu aynı zamanda. ama zajc'ın bu takımda pek şans alabileceğin düşünmüyorum. dolayısıyla bence oynayacağı bir takıma kiralanmalı. ya da devre arası gelen tekliflere göre üçe beşe bakılmadan satılmalı. 5 milyon euro'ya satılsa bile çok iyi. kendisinin sözleşmesi 2023'te bitiyor.

(bkz: kanat): normalde burayı sağ ve sol kanat diye ayıracaktım ama bizim takımımızda genellikle farketmiyor burası. burada oynayan oyuncularımızı ve alternatifleri yazacağım.

oynayan oyuncular:

sadece sağ kanat: (bkz: nabil dirar)

sadece sol kanat: (bkz: garry rodrigues)

her iki kanat:

(bkz: tolga ciğerci)
(bkz: alper potuk)
(bkz: victor moses)

baktığımız zaman kanatlarımız yetersiz. moses tam bir ruhsuz. bir sürü pozisyonu hiç ediyor. rodri bir maç var bir maç yok gibi. ama ikisini de beğeniyorum, süper lig için yeterli kanatlar çünkü.

şahsi fikrim buraya bir sol açık alınabilir. çünkü ''her iki kanat'' diye belirttiğim oyuncular sağ kanada alışık.

(bkz: forvet): eveet, en önemlisine geldik. burada oynayan oyuncularımız:

(bkz: vedat muriqi)
(bkz: mevlüt erdinç)

alternatif:

(bkz: max kruse)

mevlüt erdinç'in performansına göre devre arası muriqi ile forma yarışına girebilecek bir forvet alınabilir. buraya yazacak fazla bir şey yok çünkü her şey belli.(*)

--------------------------------------

özet olarak;
bana göre rami'nin satılıp yerine 1 stoper,
isla satılıp yerine 1 sağ bek,
1 sol açık,
1 de forvet gerekiyor. tabi bunlar benim fikrim. sizin fikrinizi de duymak isterim açıkçası.

ayrıca yönetimde söz sahibi değilim, yanlış anlaşılmasın(*).
bekler kötü.

iki bek almamızın imkanı da pek yok gibi. umarım zajc, jailson gibi para edebilecek futbolcular elden çıkarılır da 2-3 sağlam takviye yaparız.