çalıştığı ülkenin vatandaşı olan futbolcu.
türkiye'dekilerin değeri yeniden artmıştır.

(bkz: yerli ve milli futbolcu)
(bkz: yabancı oyuncu sayısı sınırlandırması)
Yerli teknik adam gibi anlayamadığım bir lobisi olan oluşum. Maaşlar yükselsin diye yapıldı da yapıldı.
Hoca yemeyi oldukca seven grup.
2023 2024 sezonunda 3 yerli oyuncu kuralı dolayısıyla fenerbahçe için problem olabilecek Türk statüsünde olan oyuncularımız.

Altay'ın satışı sonrası yabancı Kaleci transferi ile arda Güler'in de ayrılmasından sonra 2 pozisyonu kaybettik görünüyor.

Elimizde ferdi dışında gözü kapalı sahaya sürülecek kalitede ve devamlılıkta yerli oyuncumuz yok.

Stoperde serdar ya da Samet'ten birisi ile sezon gitmez. Dolayısıyla ideal 11de yabancı 2 stoper ile oynayacağımız kesin gibi.

Mert müldür'ün gündemde olması olumlu ancak ne durumda olduğunu ve doğrudan 11'e girip giremeyeceğini bilemeyiz.

Elimizde Emre mor, irfan can kahveci, İsmail yüksek gibi doğrudan ilk 11'e aday ve orta vadede potansiyel olarak emre demir, emir ortakaya gibi 2 potansiyel genç oyuncumuz var.

Yine de bu tür belirsiz ve dengelerin yönetilmesi konusunda İsmail Kartal'ın yeteri kadar güçlü olabileceğini düşünmüyorum.

Yerli oyuncular içinde hak edenin değil de mhy ve irfan can kahveci gibi isimlerin ön plana çıkması camiayı ciddi bir kaosa sürükler.

Sezonun en önemli noktası forma adaleti olacak ve bu öncelikle yerli oyuncu tercihi ile başlayacak. İsmail Kartal için hayatının en büyük fırsatı ve aynı zamanda mücadelesi olacak. Allah yardımcısı olsun.