Futbola Brasília Futebol Clube altyapısında başlamış uzun boyu, bitiricilik özelliği ve attığı kafa şutlarıyla kendini göstermiş A Takıma kadar yükselerek profesyonel futbol yaşantısına başlamıştır.

Washington, Avrupa'da ilk tercihini Fenerbahçe'den yana kullanmıştır. 2002-2003 sezonunda Fenerbahçe'ye transfer olmuştur.

27 Kasım 2002'de kalp krizi geçirerek sezonu tamamlayamayan Washington için tedavisinin ardından doktorlar bir daha futbol oynayamaz raporu verince Fenerbahçe ile kontratı feshedilmiştir. Bu ayrıca Washington'un ilk ve son Avrupa macerası olmuştur.

1 sene sahalardan uzak kalan Washington, sahalara döneceğini söylemiş ve iyileştikten sonra, 2004 yılında Paranaense takımına transfer olmuştur ve attığı 34 golle gol kralı olarak sahalara dönüş yapmıştır.
Washigol, 2011'de Fluminense formasını bir sezon giydikten sonra, 35 yaşında aktif futbol kariyerine nokta koymuştur.
eski fenerbahçe santraforu. dokuz kez brezilya milli futbol takımı'nda oynayıp iki gol kaydetmiş ve bu performansı ona kulübümüzün kapılarını açmıştır. çubukluyu terleten ilk brezilya milli futbolcudur. kendisinin gol attığı maçlarda fenerbahçe hiç yenilmemiştir. kısa süren süper lig kariyerine iki hat trick sığdırmıştır. 1 eylül 2002 fenerbahçe denizlispor maçında attığı üç golle, 3-2'lik galibiyetin mimarı olmuş ve dosta güven düşmana korku salmıştır. talihsiz sağlık sorunları yüzünden takımımızdaki macerası uzun sürmesede attığı goller hala hafızalardadır.
Fenerbahçe kariyeri eğer doğru hatırlıyorsam kötü başlamıştı ve tepkiler gelmeye yakın arka arkaya goller atmaya başlamıştı ki kalp krizi geçirdi. Nitekim 9 golü var bizimle 12 maçta. Ama o 9 golü sanki 4-5 maçta atma başarısını gösterdi diye anımsıyorum. Hattrick falan.