(bkz: fenerbahçe tarihinin dönüm noktaları)

bana göre fenerbahçe tarihinin dönüm noktalarından birisi olan sezondur.

bu sezon bonservise toplamda 45 milyon euro harcamıştık. bu sezon kesinlikle şampiyonlar ligi'ne gitmemiz gerekiyordu ama gidemedik. beşiktaş şampiyon olup gitmişti. böylelikle şampiyonlar ligi'nden elde edeceğimiz 45 milyon euro'luk gelirden olup avrupa ligi'nden gelen 15 milyon euro'ya razı olmuştuk.
bu sezondan sonra doğru dürüst toparlayamadık zaten.
Fenerbahçe'nin 74 puanla ligi 2. Olarak bitirdiğini sezondur.
10 yıllık stadyum isim hakkının 1 sezon için hiç edildiği bir sezondur.

Josef alınmışken ozan tufan almak
Webo ve egemen ile sözleşme uzatmamak
Fabiano ve Ba gibi menajer transferleri yapmak

45 milyon Euroluk takımın kalesini yine volkan Demirel'e emanet etmek gibi kadro mühendisliğinden uzak kararlar ile kötü günlerin başlangıcına sebep olan sezondur.

Hocanın ve oyuncuların sezon içindeki kararları ve performansları elbette sezonun kaderini belirlemede etkili oldu ancak daha sezon başında bazı şeylerin mesajı gözümüzün önündeydi.

Aziz Yıldırım'ın yazık ettiği bir başka sezondur.
fenerbahçe'nin 2. bitirdiği sezon.
15-16 sezonunda bonservis ödediğimiz oyuncular: [img_summer px=50 src=i.ibb.co/85XrJYT/15-16.png]
josef: 8 milyon euro'ya aldık, 12 milyon euro'ya sattık. 3 sezon oynattık üstelik.

kjaer: 7,5 milyon euro ödedik, 12,5 milyon euro'ya sattık. 2 sezon oynadı bizde.
ozan t: 7 milyon euro ödedik ve hala bizde. eğer iyi bir takımda parlarsa 12-13 milyon euro piyasası var en az.

van persie: 6,5 milyon euro ödedik ve bedelsiz gönderdik. kronik sakat zaten pek bir şey beklememek lazım.

nani: 6 milyon euro ödedik, 8,5 milyon euro kazandık.

fernandao: 3,5m euro ödedik, 3m euro kazandık.
volkan şen+şener = 4m euro bonservis ödedik ve 0 euro kazandık.
---------------
yani baktığımız zaman kaliteli oyunculara iyi para vermişiz ve bir sürü de para kazanmışız oradan. kadro mühendisliğini doğru yapmak gerekiyor, o sezon gidip van persie'ye 6,5m euro gömmemeliydik kronik sakat olmasına rağmen. işte oradan zarar etmişiz az biraz. bir de volkan şen ile şener'den zarar etmişiz.

şimdi gelelim son iki sezona...
son iki sezondaki transferlerin hepsini yazmayacağım, göze çarpanları yazacağım.
jailson'a 4 milyon euro verdik. eğer parlatsaydık 15 milyon euro piyasası olurdu. jailson gibi oyunculara 4 milyon euro gayet verilebilir para. mesela yönetimi bu konuda asla eleştirmem. işte jailson'u kullanamamak bizim suçumuz. neyse diğer transferlere gelelim.
zajc'a 3,5m euro + salih uçan'ın bonservisini verdik. zajc hala desteklemediğim bir hamle fakat parlatılıp satılsa 7-8m euro piyasası olurdu en az.

frey'e 2,5m euro verdik. muhtemelen kimse almayacaktır kendisini.
tolgay arslan'a 3,2m euro verdik. tolgay'ı almamızın amacı neydi sayın yönetim? söyler misiniz? düşme hattındayık filan tamam da yani şu olacakları kestiremiyor muydunuz cidden?

deniz türüç'e 2,5m euro verdik. deniz türüç rotasyon topçusu olabilir mi? evet. hamle topçusu olabilir mi? belki. fakat 2,5m euro'yu bu parasızlıkta gidip de bir ''yedek'' oyuncuya vermek tam anlamıyla akılsızlık.

gustavo'ya 6m euro verdik. bak çok kaliteli bir oyuncu ve bugün satılsa yaşına rağmen en az 6m euro'ya gidecektir. ama ben futbolu bizde bırakmasını istiyorum çünkü bence bjk'deki atiba neyse bizdeki gustavo da o.

zanka'ya 2m euro verdik ki halen sinirliyim. çünkü adamın kötü bir stoper olduğu aşikardı. zanka'dan muhtemelen bonservis dahi elde edemeyeceğiz.
bu transferler öne çıkan transferler. gördüğünüz gibi doğru ve yanlış transferler kendini belli ediyor. bu arada genç transferlerini pek yazmadım. barış, berke, altay, ferdi gibi transferlere hiç girmedim çünkü bu oyuncular zaten genç ve denenebilir. buna da karşı değilim yeter ki iyi bir sistemde kendilerini gösterebilsinler. önemli olan iyi bir yapılanma oluşturmak.
neyse gördüğünüz üzere 15-16 sezonunda emre belözoğlu da bizle olsaydı muhtemelen şampiyon olurduk. ama olmadı işte. sonuç olarak 15-16 sezonundaki transferlerde rvp yerine adam gibi bir forvet olsaydı muhtemelen transferlerden zarar dahi etmeyecektik çünkü hepsini iyi fiyatlara sattık zaten.

şimdi bunu nereye bağlayacağım? tabi ki yönetimin bu sezonki yapacağı transferlere. sayın yönetim, biliyorum paramız yok ve transferlerde çok para saçamayacağız. hem para yok, hem limit sorunu var hem de ffp sorunu var kabul. ama bari düzgün bir yapılanma inşa edin. çıkın açıklayın paramız olmadığını. iyi bir scout ekibi kurun. trabzon nasıl novak'ları, nwakaemeleri, ekuban'ları bulduysa siz de bulun. bunu yapmak çok zor olmamalı ya. gerçekten bu kadar zor mu? zanka, frey, deniz türüç gibi oyunculara milyonlar saçmayın. o kadar beceriksiz transferler yaptınız ki şu an satacağımız oyuncu yok.

artık bahane istemiyorum ben. bahane diyorum farkındaysanız, mazeret değil. çünkü yönetim sürekli bahanelere kaçıyor. para mı yok? o zaman düzgün harcayın eldeki parayı. deniz'lere 2,5m euro'lar saçmayın. biraz eldekini kullanmayı bilin. düzgün bir teknik direktör seçimi yapın. gerçekten yeter ya. sıkıldım artık başarısızlıktan.

neyse yönetimin son senesi artık. kendileri de farkındadır bunun. umarım düzgün bir transfer dönemi geçiririz.
Aziz yıldırım bu dönemde tüm tuşlara aynı anda basarak takımı yıldız olarak görülen futbolcularla doldurmuş, azılı gsli yorumculara bile "Fenerbahçe'nin şampiyonluğu kesin" Dedirtmiştir.ancak devamında gelen lig ikinciliği ve şampiyonlar ligine gidememe sonucunda gerek psikolojik gerekse mali bir çöküşe geçilmiştir. Fenerbahçe'nin dönüm noktalarından biridir.başka bir td tercih edilseydi her şey daha farklı olabilirdi.sen kalk futbolculara bu kadar para dök, kağıt üstünde de olsa yıldız oyuncuları getirt ama bu kadronun başına kumar oynarcasına Vitor Pereira diye birini getirt.bu dönemde bile şampiyon olamayan kulüp ileride kırılgan bir psikolojiye evrildi.sonrası da malum zaten.
Sezon başında emre takımda tutulsaydı şampiyon muhtemelen biz olurduk. Orta sahada yaratıcı oyuncu eksikliğini çok hissettik; diego beklenen katkıyı yapamadı, topal-josef zaten kısır oyuncular. Hiç değilse ozan yerine o bölgeye daha doğru birisi alınmalıydı tabi aziz yıldırım yine kafasına göre oyuncu aldı.
(bkz: #101114) 2019'da emre geri döndü şampiyon olabildin mi ?? Hayır. Demek ki sorun Emre'nin gönderilmesi değilmiş emre'nin yerine daha iyi bir orta saha transferi yapılmamasıymış. Fenerbahçe emre belözoğlu seviyesinde kaldıkça daha çok orta saha transferi yapar...