hollandalı eski futbolcu.

Asıl mevkisi olan forvet pozisyonunda görev almasına rağmen gerektiğinde sağ, sol kanatlar ve forvet arkasında'da oynayabilmiştir. 2005-2017 yılları arası Hollanda millî futbol takımında'da forma giyen Van Persie, ayrıca takım kaptanlığı yapmıştır.
yanlış zamanda gelen doğru futbolcuydu bence sakatlıgı vs. ziyade vitor pereira ile olan anlasmazlıgı yuzunden oynamadı dıye dusunuyorum buna ragmen drogba'dan cok daha fazla iş yapmıştır istatistiklerde de çok net belli oluyor zaten lakin kendisi ''yattı'' olarak lanse edilmiştir...
2015 yılında manchester united'dan transfer edilen ve oynadığı 3 sezonda oynadığı 87 maçta 36 gol 7 asistlik bir performans sergileyen uçan hollandalı. ülkemize gelmiş en kariyerli futbolculardan biridir.

2014 dünya kupasında uçan hollandalı lakabını aldığı, kupa tarihinin unutulmaz gollerinden birini atmıştır. benim için de ayrı bir yeri var.
büyük golcüydün, geç geldin fenerbahçemize. affet bizi kral değerini bilemedik.
Oğluna ders vermiş Hollandalı.

"Feyenoord U14'ün Ajax U14 ile karşılaştığı maçta Shaqueel'de kadrodaydı ancak yedek kulübesindeydi ve hiç ouyuna giremedi. Arabayla eve dönerken onu çok bitik gördüm. Çok üzgündü. Teknik direktörün haksızlık yaptığından dem vurdu, diğer takım arkadaşlarına suç buldu vs., Ben de ona, "Shaqueel. Tam bir ezik gibi konuşuyorsun. Başkalarını suçlayacağına, sadece kendini suçla. Ancak, ben senin hangi noktalarda hatalı olduğun dışında her şeyi duydum. Kazananlar, kontrolü eline alanlardır. Onlar sadece kendilerini suçlarlar ve kendilerini geliştirirler. Sen de kendine sor bakalım, bir ezik misin yoksa kazanan mı?' dedim."
İstatistik olarak bakarsak fenerbahçe kariyerine başarısız diyemeyiz. Üstelik derbilerde gol atmasını da bir şekilde başarıyordu.
İşin asıl üzerinde durulması gereken noktası şu, Avrupa'da fenerbahçe kalibresindeki takımlar bu tür transfer yaptıklarında oyun planlarını bu oyunculardan verim almak üzerine yaparlar.

Biz hem rvp transferi yapıp hem de vitor Pereira ile yola çıkarken ondan oyun planını rvp üzerine kurmasını sağlayamadık.
Hoca haklı olarak elindeki savunma ve hücum olarak 2 ayrı takım gibi oluşan, dengesiz kadrodan fiziksel olarak en güçlü ve hazır oyuncuları kullanmak istedi. Burada yaşanan ego çatışmasının sonucunu kimse öngöremedi. Çünkü fenerbahçe stadyum isim haklarını 10 yıllığına pazarlayıp bu parayı 1 sezonluk kadro için harcamıştı ve mutlaka şampiyon olması gerekiyordu.

Van persie sezona gerçekten istekli ve faydalı başlamış olmasına rağmen vitor Pereira tarafından yüzde yüz hazır olması beklendi ancak zaten yüzde yüz hazır olabilme ihtimali olsa fenerbahçeye gelmezdi, hoca bu noktayı kaçırdı.

Van persie'yi kaybetmek aynı zamanda sezonu ve gelecek sezonları kaybetmekle aynı anlama geldi. Son sezonunda adeta herkesle dalga geçer gibi sahada gösterdiği performansını görmezden geliyorum çünkü artık ipler çoktan kopmuştu.

Hikayemiz çok başka olabilirdi. İçimizde ukte kalmış isimlerden birisidir.