Araplara satılana kadar Fransa Ligi'nde pek de iddialı olmayan bir takımdı. Oranın ağır babaları Marsilya, bordo, st. Etiene, Lyon falandı. Fakat ekonomik olarak şu an elinde tuttuğu güçle ligde tek başına iktidar adeta.


Bayern Münih gibi, Juventus gibi egomonya kurdu. Bu güzel gibi görünse de nba'deki gibi bütçe üst limiti gelmediği müddetçe yerel rekabetleri bitiren bir durum. İngiltere premier ligi ve la liga dışında bu rekabetin devam ettiği büyük lig kalmadı. La liga da zaten Real - Barça olarak devam ediyor. Yoksa orada da öyle büyük bir mücadeleden söz edemeyiz. Arada Atletico işte.

Psg'ye dönersek Fransa ligi buna engel olmalı. Kaynağı belli olmayan paralar tıpkı m.city'e verildiği gibi hibe ediliyor. Serbest piyasa diye diye futbolun özünü bitirdiler son 20 yılda. Avrupa futbolu 10-12 takımı beslemek üzerine dizayn edildi. Uefa da Cl reklamı sebebiyle ses etmiyor pek fazla.

Buna mani olmazlarsa ileride futbol sadece 20 takımın kendi arasında oynadığı bir mecraya dönecek.
tarihinde ilk defa şampiyonlar ligi finaline çıkan takım.
(bkz: 18 ağustos 2020 rb leipzig psg maçı)

psg belki bu final için 10 yıldır 20-30 milyar euro bakın mliyon değil milyar, sen naptın paraları dediğinizi duyar gibiyim, yatırım yapıyor.
pastore, lavezzi, di maria, veratti, thiago silva, ibrahimovic, neymar, cavanni, lucas moura, draxler, david luiz, bernard, mbappe gibi bir çırpıda ismi sayılabilecek star ya da star adayı futbolculara yüksek bonservis bedelleri ödedi. ta ki şu gün için.

şampiyonlar ligi şampiyonluğunu kazanmak onlara gelir anlamında hiçbir şey kazandırmayacak. ama prestij işte. en büyük olarak bilinmek. bütün mesele bu. olur olamazlar ama yatırımın asıl amacı bu.
euroleague para kazandırmıyor yaaa diye ağlaşan tiplere hatırlatalım, durum aynı. prestij idi. en büyük biziz demek içindi. en iyilerin tercihi olmak içindi. nitekim olduk da. sonrasında neyse bu başlığın konusu değil.
şl 19/20 sezonunu kazanmasını istemediğim takım. üstün alman teknolojisi (*) tarafından tokatlanmalarını diliyorum. tabi bayern'in önce diğer Fransız takımı (*) elemesi lazım.
Fransa liginin en büyük 2 takımından birisi.

Jay jay okocha'yı 3 ağustos 1998'de 16.5 milyon dolara,
Mateja kezman'ı 1 temmuz 2009'da 3.7 milyon euroya,
Diego lugano'yu 27 ağustos 2011'de 3 milyon euroya sattığımız takım.

Paris saint germain ise bize Gregory van der wiel'i 4 temmuz 2016'da bedelsiz bırakmıştır.
sahibi qatar sports investments (qsi) ismindeki katar devlet kuruluşu olan takım. bu kuruluş doğrudan katar emiri tamim bin hamad al thani tarafından yönetildiği için, psg'nin sahibi de haliyle katar'ın en varlıklı ve güçlü kişisi olmaktadır.

2011'de gerçekleşen bu satışın ardından kulüp pek bir serpilmiş, 2018'den itibaren de yıllık yaklaşık 600 milyon euro gelire sahip olarak dünyanın en yüksek yıllık gelirli 5. kulübü olmuştur.(*)
basketbol takımı kurması gerektiğini düşündüğüm kulüp. hazır sponsorları da jordan markasıyken. abd'li birçok oyuncu can atar paris'te yaşamak için.