kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmekte olan futbol kuralı.
yakın zamanda değişeceği konuşulan kural.

******

Polonya ve Rus basınında yer alan haberlerde VAR'daki ofsayt kuralı 12 cm sapma dikkate alındıktan sonra uygulanacak. Yeni kuralda, hücum oyuncusunun kolu, dirseği, ayağı rakipten önde olursa bu ofsayt olarak dikkate alınmayacak, vücudun önde olması esas kabul edilecek. Yeni kuralın Şubat'ta yapılacak IFAB toplantısında resmileştirilmesi ve 1 Haziran'dan sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor. Hatta kuralın EURO 2020'de uygulanıp, uygulanmaması da tartışılacak.
eğer değişme haberleri doğruysa gerçekten futbolun bozulacağını gösteren kural.

ofsayt ofsayttır abi. ya topluca kaldırın ya da hiç oynamayın üzerinde. o kadar kural arasında bunu mu buldunuz lan?
2020-2021 sezonunda fenerbahce'nin hep en kritik puan kayiplarinda attigi gollerde milimetrik olarak uygulanan kural. O cizgiyi ne yapip edip 1mm bile olsa geriye atip golumuzu iptal ediyorlar. Hakemi yensen bile var'a takiliyorsun, yok mudur bu kahpeligin bir cozumu?
güncellenmesi beklenen kural.

--- alıntı ---

Arsene Wenger'in önerdiği yeni kural: "Hücum oyuncusunun elleri ve kolları dışında herhangi bir parçası, defans oyuncusuyla aynı hizada ise yeni kurala göre ofsayt olmayacak"

görsel


--- alıntı ---
değişmemesi gereken kural. böyle saçmalık olmaz, olamaz. hem hakemlerin aldığı eğitim, hem de günümüzde varlık gösteren milimetrik savunma-hücum kurgularının hepsi geleneksel ofsayt kuralına göre dizayn edilmiştir ve değiştirilmesi durumunda futbol çok ciddi bir izleyici kitlesi kaybedecektir.

arsene wenger'in bu kuralı alkolün etkisindeyken önerdiğini düşünüyorum. umarım değişmez.

--- alıntı ---

fifa yeni ofsayt kuralını onayladı. buna göre;

* sadece diz veya omuz öndeyse ofsayt olmayacak.

* futbolcunun tüm vücudu defansın önündeyse o zaman ofsayt verilecek.

* kural ilk olarak italya ve isveç'te uygulanacak.

* sonra tüm dünyada uygulanacak.

--- alıntı ---


Ofsaytımsılar rafa kalkacak sanırım.