ülkemize gelmiş en kariyer futbolcu değildir. ülkemize gelmiş en kariyerli forvet bile değildir. ingiliz bir futbolsevere izlediği en iyi forvetleri sorsanız anelka ilk ona giremez. drogba veya van persie kesin girer. aynı adama izlediği en iyi sol beki sorsanız roberto carlos diyecektir. ülkemize gelmiş en kariyerli futbolcu roberto carlos'tur.
ülkemize gelmiş en kariyerli futbolcu mudur bilmem ama getirilmesi en büyük transfer başarısı olan futbolcu olduğu kesindir. bizden önce arsenal, real madrid, liverpool gibi devlerin ve o dönem premier lig'in başaltı takımlarından manchester city'nin formasını giymiş 26 yaşındaki bir oyuncuyu getirmek başlı başına bir olaydı. bizden sonra da bolton aktarmalı olarak kapağı hemen chelsea'ye atmış ve orada gol krallığı ve şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaşamıştır.

bizde ise hiçbir zaman tam anlamıyla bir as oyuncu olamamıştı maalesef. yararlanabildiğimiz maçlarda da genelde santrforda değil, sağ açıkta oynatabiliyorduk. sadece bu bile ülke futbolunun çarpıklığını göstermeye yeter aslında. dünya çapında bir oyuncunuz var ama onun oynamasını sağlayacak şartlarınız, futbol ikliminiz yok.
görev verilirse sözüm ona gelirim demiş.

demezler mi adama sen maaş alırken performans vermedin de küstün oynamadın, şimdi mi oynayacaksın diye ?

fenerbahçe'de görev alabilir belki de almalı ama hangi pozisyonda ?

- teknik direktör mü ?
sertifikası var mı ben bilmiyorum, 3. ligde de olsa görev almışlığı var mı ? yardımcı hocalığı var mı ? bildiğim kadarıyla yok.

- sportif direktörlük mü ?
muhasebeden anlıyor mu ? herhangi bir lisans diploması var mı ? bu alanda daha evvel bir tecrübesi oldu mu ? yok. - oyuncu havuzu var mı ? hangi ligleri takip ediyor ? kaç kişilik bir oyuncu havuzu var ? kaçının maliyeti 2-5 milyon euro seviyelerinde. kaçında 20-30 milyon euro bonservis getirme potansiyeli var ?

altyapı hocalığı mı ?
mutsuzluğu ile bilinen bir futbolcunun sürekli pozitif olması gereken bir pozisyonda olması ne kadar doğrudur. ayrıca 1 yıl sonra ben burada çalışmayacağım diyeceği bir yer de değil burası. en az 5-6 sene yani bir jenerasyonu yukarıya taşıyacak bir sürede orada bulunmayı ister mi ? zannetmiyorum.


yapabileceği tek iş başkanın futbol danışmanlığı olabilir. başka da bir şey olamaz. onun için olacaksa olabilir ama diğer pozisyonlar için zannetmiyorum.
teknik kadroda yer almasının yer alsa da faydasının dokunacağının imkansız olduğunu düşünüyorum. muz orta'nın tahlilleri bariz, anelka'nın bu konuda kendini ne geliştirdiğini ne de bu yönde isteğinin olduğunu gördük. sanırım henry'e özeniyor ama olmaz yani hepimiz tanıyoruz anelka'yı.. beşiktaş'ın ilhan mansız'ı görevlendirmesi gibi bir durum olur, kısa ve anlamsız.

tabi fenerbahçe'yle arasında gönül bağının hala devam ettiğini bilmek güzel..