denver nuggets'ın evinde 104-93 kazanarak başladığı seri.

gerek yüksek rakım gerekse 7 maçlık boston serisinin yıpratıcı etkisi miami'nin enerjisini oldukça düşürmüş. fark, 2 kat daha fazla olabilirdi; lakin mecali olmayan miami'ye karşı denver enerjisini idareli kullandı. aslında, boston'ın 3-0'dan dönüşündeki gibi forvetler üzerinden kurulan oyunlara cevap veremeyen miami, denver'a karşı çok kolay pasifize oldu.. ki boston'ın bütün esprisi iki forveti tatum ve brown; denver'daysa gordon ve porter ikilisi sadece birer faydalı yan parça.. ana parçalar murray ve jokic'in de devreye girmesiyle serinin maksimum 5 maçlık ömrü görünse de ikinci maçı da görmeden net konuşmak zor. bu arada, henüz devreye girmeyen jokic'in güle oynaya triple double yaptığını da söylemek lazım.

diğer önemli bir nokta da butler'ın savunmasında hem gordon'ın hem de porter'ın kurduğu fiziksel üstünlük. butler'ın içindeki winner mutlaka bir noktada kefenini yırtıp süper kahramanlığa soyunacaktır, ancak denver'ın iki sert ve atlet forvetine karşı ne kadar direnebilir ... ?
miami heat'in % 48 üçlük yüzdesiyle oynayarak 1-1 'e getirdiği seri.
tam 17 üçlük attılar; bu rakamı son üç ayda sadece boston karşısındaki doğu final serisinde bir kere geçip 19 üçlük atmışlardı..yine de murray'nin son saniye şutu girse ve maç uzatmaya gitse işler değişebilirdi.
denver tarafında oyunun jokic'in pota altı performansına yıkıldığını görüyoruz, zira 41 sayı üretirken sadece 4 asistte kalarak takım arkadaşlarını yeterince devre sokamadı ve son periyotta topu daha çok paylaşan miami skor opsiyonlarını dağıtarak savunulması güç bir hale geldi.
perşembe günü işleri daha ciddiye alan bir denver görmemiz mümkün.
miami içinse bence tavan performans bu maçtı.
denver nuggets'ın 4-1 kazanarak tarihinde ilk kez nba şampiyonu olduğu seri.
son 50 sezonda kadrosunda ilk 3 sırada draft edilmiş oyuncu bulunmayan üçüncü şampiyon.
daha önce 1978-79'da Lenny Wilkins'in Seattle Super Sonics'i ve Nick Nurse 'ün 2018-2019 sezonu şampiyonu Toronto Raptors bunu başarmıştı.

7,5 kişilik rotasyonla nba'de şampiyon olunur mu ? sakatlık olmazsa, bal gibi olur.
1 numarada atlet bir guard caldwell-pope
2 numarada underrated superstar murray
forvetler, aaron gordon & michael porter jr. hem savunmada hem hücumda takımı sürükleyebilen iki kıymetli yan parça, iki büyük değer
ve 5 numarada kelimenin tam anlamıyla bir pivot, MVP, Jokic.
bench desteği sadece emektar jeff green ve sezonun iki yükselen genç değeri bruce brown ile chris braun.

belki de son yılların en heyecansız final serisi ama yine de son yılların en hakedilmiş şampiyonluklarından biri..