nba

açılımı, "national basketball association" olan, dünya üzerindeki en iyi basketbol ligi. toplam 30 takım vardır ve bu takımlar doğu ve batı olmak üzere iki farklı konferansta mücadele ederler. bütün takımlar birbirleriyle sezon içinde toplam 82 maç yapar ve konferanslarında ilk 8'e giren takımlar playoff oynamaya hak kazanır. playofflarda doğunun ve batının şampiyonları en nihayetinde nba şampiyonluğu için birbirleriyle 7 maçlık seri üzerinden maçlar oynarlar.

nba'de şampiyon olan takıma ilginç bir şekilde dünya şampiyonu der bu amerikalılar. her ne kadar ligin adı ulusal basketbol birliği olsa da...

şimdiye kadar şampiyon olan takımlar ve şampiyonluk sayıları:

17 - Boston Celtics
16 - Los Angeles Lakers
6 - Chicago Bulls • Golden State Warriors
5 - San Antonio Spurs
3 - Detroit Pistons • Miami Heat
2 - Houston Rockets • New York Knicks • Philadelphia 76ers
1 - Atlanta Hawks • Milwaukee Bucks • Portland Trail Blazers • Sacramento Kings • Washington Wizards • Dallas Mavericks • Cleveland Cavaliers • Toronto Raptors
nba yönetimi 2019-2020 sezonunda geriye kalan maçları izole bir yerde oynatmayı düşünüyormuş. bunun için de bütün takımları toplayacak, sezon bitene kadar aynı yerde tutacakmış. tıpkı olimpiyat köyü gibi. yalnız tek fark içeri giren çıkan olmayacakmış bu süreç boyunca. ilginç olsa da çok mantıklı bir fikir. uygun gördükleri yer ise orlando'da bulunan disneyland'miş.
Salgın nedeniyle kalan maçlar için yeni düzenlemelere gitmiş lig.

Oyuncuların maçlardan sonra salonda duş alması yasak olacak. Oyuncular, duş alabilmek için kendi otel odalarına dönmeyi bekleyecek.
Benchteki oyuncular sosyal mesafe kurallarına uygun olarak oturmak zorunda. Maçta forma giymeyecek oyuncuların ise benche oturması yasak olacak. Bu isimlerin karşılaşmaları tribünden takip etmesi zorunlu Olacak.
Play-offlara kadar oyuncuların ve koçların, aile üyeleri ya da yakın arkadaş gibi misafirlerini maçlarda ağırlaması yasak olacak.
dün akşam yapılan draft kurası çekimi ile sıranın belirlendiği lig. wolves en yüksek şansa sahip warriors'ı geçerek 1. oldu. ilk tur için ilk 15 şöyle :
1. Timberwolves 2. Warriors 3. Hornets 4. Bulls 5. Cavs 6. Hawks 7. Pistons 8. Knicks 9. Wizards 10. Suns 11. Spurs 12. Kings 13. Pelicans 14. Celtics 15 magic
Afro-amerikan bir vatandaşın şüpheli hareketleri sebebiyle dur ihtarına uymaması sonucunda Polisler tarafından arkasından 7 kurşun ile öldürülmesinin ardından bu akşam Orlando ile play-off maçı olan milwaukee bucks, maça çıkmadı. Ardından Houston rockets da kendi maçının başlamasına az bir süre kala maça çıkmayacağını ilan etmiş. Bu gece arka arkaya erteleme haberleri gelecek gibi. Boston da sanırım maça çıkmayacak. LeBron da maç toplantısında bunun sinyalini vermiş sanırım. Lakers da maça çıkmayacak demektir bu.

Herkesin bildiği gibi amerikada polislerin vurma hakkı var. Ve bunun doğurduğu sonuçları görüyoruz. Nba özellikle de play off zamanı tüm dünyada canlı yayınlanan bir organizasyon. Korkunç bağlayıcılığı olan bir oluşum. Yayın saatinden reklam dakikalarına, reklam aralarındaki frenchise tanıtımlarına kadar inanılmaz bir marketing. Bunları üst üste koyunca Bu hareket adeta g*t ister. Fakat bucks'ın yalnız kalmaması sebebiyle ceza gelmesini beklemiyorum. Bu arada bucks play-off lardan da çekilmeyi düşünüyoruz demiş.
bu gece oynanacak tüm maçların boykot sebebiyle iptal olduğu lig. boykotu ilk bucks başlattı sebebi de vurulma olayının wisconsin'de olmasıydı. 5. maçlar için yeni bir program belirlenecekmiş nba tarafından.
ve sadece bucks değil celtics ve raptors'tan da bir kaç oyuncu da eve gitmeyi düşünüyormuş.

bu arada o vurulan siyahi genç de daha önce polisle çatışmaya girmiş birisiymiş. bu olayda da vurulmadan önce uyarılmış dinlememiş, şok tabancasıyla vurmuşlar işe yaramamış sonra da vurmuşlar işte 7 kere.
edit : yarınki 3 maç da iptal olabilirmiş.