milli küme 'nin ilk sezonu. fenerbahçe bu sezon tarihinin 3. şampiyonluğunu kazandı.
--------alıntı -------
1936-1937 futbol sezonu sonunda İstanbul Ligi’nde İlk 4 sırayı alan takımlar Ankara ve İzmir liglerinden İkişer takım İle bu ilk ligi oluşturulacaktı. İşte 8 takım arasında oynanan çift devreli maçlar sonunda bu ligin şampiyonu Fenerbahçe oldu.
Milli Küme'nin başlaması
1924 yılında futbolda ilk kez bir Türkiye Şampiyonası düzenlenmeye başlamıştı. Takımımızın burada 1933 ve 1935 yıllarında kazandığı iki şampiyonluktan sonra yine 1937’de ülkemizde ilk kez ulusal bir deplasmanlı lig hayata geçirildi. Bu lige “Milli Küme” yani ulusal lig dendi. Bu ulusal organizasyon, Maarif Kupası, Milli Eğitim Mükâfatı ve Milli Eğitim Kupası olarak da adlandırılmıştır. 1950 yılında son kez düzenlenen bu ligde Fenerbahçemiz 6 kez, Beşiktaş 3 kez, Galatasaray 1 kez, Güneş de 1 kez şampiyon oldu. Böylece 14 yılın sadece üçünde çeşitli nedenlerle düzenlenemeyen “Milli Küme” 11 kez şampiyonunu belirledi. 1936-1937 futbol sezonu sonunda İstanbul Ligi’nde ilk 4 sırayı alan takımlar Ankara ve İzmir liglerinden ikişer takım ile bu ilk ligi oluşturacaktı. İşte 8 takım arasında oynanan çift devreli maçlar sonunda bu ligin şampiyonu Fenerbahçe oldu. Ülkemizin ilk şehirler arası deplasmanlı ligi olan bu şampiyona gerek spor kamuoyunda gerekse de taraftarlar arasında büyük ilgi gördü. İzmir kulüpleri kentlerini daha iyi temsil edebilmek adına Vali Fazlı Göleç’in girişimleri ile birleştiler. Buna göre 1937’de Altay Kulübü, Altınordu ve Buca’nın katılımıyla bu lige Üçok ismiyle, Göztepe de İzmirspor ve Egespor’un katılımıyla Doğanspor ismini alarak katıldı. Fenerbahçe, bu ligin tümünde 18 futbolcu kullandı.

Bu ilk sezonda özellikle 4 büyük İstanbul takımının yaptığı maçlar on binlerce taraftarı heyecandan heyecana sürüklemiştir. Ligin sonunda Fenerbahçe 36 puan alırken, Galatasaray 34 puanda kalmıştı.
Fenerbahçe, ligde favori görüldüğü maçta Beşiktaş’a 2-1 yenilerek girdi. Sonraki hafta Ankara’da Ankaragücü’nü 4-1, Gençlerbirliği’ni 2-1 yenen Fenerbahçe; İstanbul’da Üçok’u da 1-0’la geçti. İlk maçta bizi yenen Beşiktaş, İzmir’de Üçok’a 1-0 yenildi. 5. haftada Galatasaray ile 0-0 berabere kalırken Gençlerbirliği, Beşiktaş’ı 2-1 yendi. Keza güçlü bir kadrosu olan Güneş takımı, İzmir’de Doğanspor’a 5-3 yenildi. Fenerbahçe ise aynı Doğanspor’u evinde 6-0 yenerken 1 hafta sonra İzmir’de oynanan rövanş maçını 4-3 kaybetti. Bu karşılaşmada Doğanspor çok sert oynamış tekmeler havada uçuşmuştur. Oyunun 15. dakikasında kaleci Hüsamettin, karnına yediği tekmeyle hastaneye kaldırıldı. O yıllarda oyuncu değiştirme kuralı yoktu. Kaleye forvetten Bülent Büyükyüksel geçmiştir. Önce 2-0 yenik duruma düşen Fenerbahçe 2-2’yi yakaladıysa da bunu koruyamayıp 2 gol daha yedi. Aynı Fenerbahçe ertesi günü Üçok ile de 3-3 berabere kaldı. Bu sürpriz yenilgi ve diğer puan kayıpları şampiyonluğu sıkıntıya sokar gibi olduysa da kalan 5 maçını da kazanan takımımız şampiyon oldu.Galatasaray’ı, şampiyonluğunu belirleyecek maçta 2-1 yendik. Bu maçın arkasından ise Beşiktaş’ı 1-0 ve Güneş’i 3-1 yendik.

Fenerbahçe - Galatasaray: (2-1) | 27 haziran 1937

Bu karşılaşmada Fenerbahçe’nin ikinci golü ilginç oldu. Bunu 28 Haziran 1937 tarihli Cumhuriyet Gazetesi şöyle anlatıyor:
“85. dakikada Fenerbahçe’nin gene sola verdiği uzun bir pasa Orhan’la Ekrem beraberce ve aut çizgisinin üzerinde yetiştiler. Tam o aralık bir düdük sesi işitildi. Ekrem hakemin avut kararı vererek düdüğünü çaldığını zannederek mücadeleyi bıraktı. Orhan’la kale arasında bulunan Reşat da topun üstüne gitmeyerek durdu. Yalnız Orhan bu arada içeri kaçarak Avni ile burun buruna bir vaziyete geldikten sonra, düdük sesine ve rakiplerinin hareketsizliğine uyarak bir an için mütereddid vaziyette kaldı. Fakat arkadaşlarının “Ne duruyorsun?” gibi ikaz yollu sözleriyle topu kaleye soktu. Meğer bu hakemin düdüğü değil, saha kenarında halkın intizamını temin etmek(düzenini sağlamak) isteyen bir polisin çaldığı düdükmüş!”

Değerli okurlar, dostlar; ülkemizde ilk kez karşılıklı ve deplasmanlı düzenlenen ülke tarihimizin bu ilk deplasmanlı ligini sarı-lacivert formalı Fenerbahçeliler, Galatasaray’ın iki puan önünde kazandılar.
[img_summer px= 50 src=www.fenerbahce.org/getattachment/ce22e32b-2421-4b1f-8b28-57d50695ffdd/millikume.jpg.aspx]
Not: Puanlama sistemi o yıllarda; galibiyete 3, beraberliğe 2 ve yenilgiye 1 puan olarak hesaplanıyordu. Hükmen yenilen takımlar ise 0 puan alıyorlardı.
kaynak : fenerbahce.org

--------alıntı ---------