Penaltı kurtarmak dışından hiç bir özelliği yeterli seviyeye gelmeden bu yaşa kadar gelen kaleci.

Fenerbahçe futbol takımının en büyük hatası yıllardır kalesini gözü kapalı emanet edeceği bir ismi transfer etmemek oldu.

Sırf yerli diye bir kalecide ısrar etme huyumuz yüzünden kaçan en az 3 şampiyonluk sayabilirim.

Pozisyon alması, yan topları ve geri paslarla oyunu yeniden başlatması tam bir felaket olan kalecidir. Çizgi üzerinde refleksi fena değildir, karşı karşıya açıyı fena kapatmaz ve penaltı kurtarır. Bu özellikler kendisini fenerbahçe için yeterli yapmaz.

Bir an önce bir takas formülü ile yollarımızı ayırmamız gereken kalecidir.
Sezon sonunda eğer Berke dönerse kendisini göndeririz. Fakat bence Berke Avrupa'da kalmalı bir sezon daha oynayabileceği bir takımda.

Biz de kaleye harun'u gönderip bir kaleci daha alıp onun maaş bütçesini de yük yapmak yerine yedek kaleci olarak durmasından yanayım. Yeni bir kaleci alacak paramız yok maalesef harun'a bir de bonservis ödemiştik. Fakat yeni kaleciye para harcamak yerine o parayı savunmaya harcamak çok daha mantıklı. Ya da rizespor'a gönderdiğimiz tarık çetin'i geri getireceğiz. Aslında tarık da iyi bir kaleci ve henüz 23-24 yaşında. Altyapıdan çıktığı için görmezden geliniyor sadece.

Opsiyonlar bunlar malesef. Muslera gibi bir kaleci bulamadık uzun zamandır. Eğer gene alamayacaksak ya Harun kalmalı ya da tarık gibi hem altyapıdan gelen hem ilk 11e girebilecek hem genç hem de yedek kalsa sorun cikartmayacak bir kaleciye yönelmek gerekiyor.
Ya da başkan gözünü karartacak ve 1. Sınıf bir kaleciye parayı yatıracak ama o kişi kim bilmiyorum.
fenerbahçe'nin yıllardır onlarca hatta yüzlerce sorunları var. ve kaleci sorunu bunlardan bir tanesi. hatta bana göre en önemli ilk 3 sorun arasına girer.
yıllardır iyi bir kalecimiz olmadı. bakın sadece 2 maç bırakacağım.

(bkz: 12 ağustos 2017 göztepe fenerbahçe maçı) (2-2)
(bkz: 20 ağustos 2017 fenerbahçe trabzonspor maçı) (2-2)
bu iki maçta 4 puan kaybettik. ve volkan 4 tane gol yedi bu iki maçta. 3'ü hatalıydı. iyi bir kaleci yemezdi onları. bakın ilk 2 hafta bu. biz 2017-2018 sezonunu kalecisiz oynadık zaten. ve ona rağmen galatasaray'ın sadece 3 puan gerisinde bitirdik. evet aykut kocaman iğrenç bir oyun oynatıyordu ama adam kalecisizdi ve savunmasız başladı sezona. bu yüzden 17-18 sezonu için kendisine çok fazla kızmam. bir daha fenerbahçe'nin yanından geçmesin o ayrı mesele. neyse, konumuz kaleci.
maalesef fenerbahçe'nin iyi bir kaleci bulmadan galatasaray'ın önüne geçebileceğini düşünmüyorum. önce kaleci sorununu çözmemiz lazım. yerli kaleci olmasına gerek yok, basacaksın parayı yabancı kaleci alacaksın. ha benim fikrim 3-4 sene yapılanmaya gidip ucuz bir takımla üst sıralarda bitirmeyi hedeflemek ligi. borca batığız zira. ama yönetim nasıl bir anlayış sergileyecek hiçbir fikrim yok. eğer yapılanmaya gideceksek iyi bir kaleciye gerek yok. altay'la devam ederiz, sonra da satarız iyi bir kaleci alacağımız zaman.

hatırlatayım, muslera galatasaray'a 6,75 milyon euro bonservisle geldi. fenerbahçe'nin de acilen böyle bir kaleci bulması lazım. biliyorum piyasa uçuk ama en azından önümüzdeki 3 sene boyunca iyi kalecilerin gözlemlenmesi lazım. o sırada altay'a güvenmekten başka çaremiz de kalmıyor.

bilmiyorum artık, kaleci sorununu çözmesi gereken yönetim, ben değil. güvenmek zorundayız. başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor.
edit: unutmadan bir şey daha ekleyeyim.
fenerbahçe'nin 2011-2012 sezonundan bu yana kaleciler için harcadığı para 6,75 milyon euro. galatasaray ise 7,35 milyon euro harcamış. ve aldıkları verim ortada.
eğer önümüzdeki 2 maçta yine stoper tandemimiz olmayacaksa stoper tandemine koyulması gereken kaleci. altyapıdan da gençler var fakat risk alamayız önümüzdeki 2 maçta. bu bağlamda hem galibiyet primlerini hem de avrupa potasını düşünerek stoper tandemimizde tecrübeli bir isim gerek. bunun için de en uygun isim kendisi.