olmayan, olsa bile varlığından bihaber olduğum fenerbahçe gözlemci ekibi.
eğer ki daum gelirse bizimde olucak olan oyuncu bulma ekibi....
(bkz: #13500)
Beşiktaş isimli klüpten adı hiç duyulmamış olan genç yetenek "caner erkin" isimli muhteşem yıldız sol bek bulmuş ekip. Kendileri sayesinde 2 sene sonra caneri marcelo futbolu bıraktığı an 150 milyona satacaz ve borçları kapayacaz iyi ki varsınız.
2 yıldır ha kuruldu ha kurulacak diye beklediğimiz gözlemci ekibi.
Kişi sayısı kaç olur bilmiyorum fakat bu noktada eski oyuncularımızdan faydalanmak mümkün işte. Gerek bölge bazlı gerekse ülke bazlı bir gözlem mekanizması kurulmalı. koordinasyonun başında tecrübeli birisinin önderliğinde bir ekip inşa edilip, Afrika, hatta asya, Doğu Avrupa, Kuzey Avrupa, güney Amerika hatta ve hatta kuzey ve Orta Amerika da eski oyuncularımız tarafından yerinde incelenebilir.

Özellikle güney Avrupa ve Afrika kıtasında bizim için bu işi yapabilecek eski oyuncularımız mevcut. Bu oyuncularımız eğer bir oyuncu hakkında referans verirse, kulübün scouting departmanındaki yetkililer ikinci bir inceleme yapıp nihai raporu önce teknik ekibe sonrasında da yönetime iletmelidir.
Olası transfer sonrasında oyuncunun mevcut oyun karakteristiği üzerine bir röntgen çekilip, eksiklikleri nelerdir tespit edilmeli ve teknik ekipten de bu eksiklikleri gidermek üzerine ekstra çalışmalar yapılması planlanmalıdır. Gelen oyuncu gelişim gösterdikten hemen sonra olası transferinin belirli bir yüzdesi de bütün scout ekibine başarı primi olarak dağıtılması gerekir. Teşvik amaçlı güzel bir plan olur. Lakin bu eski oyuncularımız sadece bizim için gözlem yapması şartıyla elbette.
İkinci bir husus da scouting denilince bizim aklıma hemen wonderkid geliyor. Oysa öyle değil bu iş.
Mevcut futbol piyasasında bulunan ve belirli bir seviyeye gelmiş oyuncular da izlenmelidir. Bir takım sadece genç oyuncu transfer edemez. Aynı zamanda yarışmacı ekip olduğumuz için seviyemizi arttıracak isimlerinde gözlenmesi elzemdir.

Üçüncü ve son husus da bu gözlem dairesi sadece futbolcu değil teknik kadroyu da gözlemlemeli. Avrupa'da henüz isim yapmamış ya da yeni yeni isim yapmaya başlayan teknik direktörler, kaleci antrenörleri, taktisyenler, kondisyonerler ve hatta psikolojik destek sağlayacak uzmanları da gözlemlemeli.

Futbol yapılanması dediğin şey böyle inşa edilirm Scouting ise bu yapılanma içinde çok önemli bir noktadadır. Eğer futbol yapılanması ( aslında spor yapılanması demek gerekir ) başkan- başkanvekili- sportif direktör- altyapı- üstyapı- gözlem departmanı şeklinde oluşturulmazsa bir yerde temel eksik kalıp çökmeye mahkum olur.
olup olmadığı hakkında en ufak bir fikrimin olmadığı gözlemci ekibi. ben bir kez de iyi düşünüp var olduklarını varsaymak istiyorum ve umarım barış sungur ve ismail yüksek izlenerek alınmıştır. şayet yoksa bataklığa doğru gidiyoruz demektir. çünkü oyuncuların potansiyelini bu işi yapanlar değerlendirir, fenerbahçe yöneticileri değil. ve eğer böyle bir ekip yoksa yine menajer transferi yapıyoruz demektir. ki bu ihtimali düşünmek bile istemiyorum.
Fenerbahçe scout ekibinden gizli diyalog sızdı:
+ Beyler bi adam buldum kevin de bruyne çok iyi
- yapma ya izletelim bi.
OLMAYAN EKİP BU SEFERDE mERT HAKAN YANDAŞI BULMUŞ.
Çok çalıştığını düşündüğüm ekip. Bu kadar zorlamaya gerek yok. Standart bir çalışma yeterli.
Ali koç'un çıkıp hakkında açıklama yapmasını umduğum gözlemci ekibi. Tamam özel hayatlarını, kimlik numaralarını filan öğrenmek istemiyoruz da kulübün gözlemci ağı hakkında genel bir bilgiye sahip olma hakkımızın oldupunu düşünüyorum.

Bilgileri Gizli tutmaya çalışıyor olabilirler ama daha biz varlığından bihaberiz. En azından olup olmadığını açıklasınlar.

bizim son yıllardaki tek scouting başarımız eljif elmas'tır. 180bin euro'ya alıp tam 17 milyon euro'ya sattık. Neden yine yapmayalım? Neden? Neredesiniz siz ey scouting ekibi? Bir tane genç oyuncu yeterli mi sanıyorsunuz? Belli işte her şey, avrupa ile rekabet etmenin tek yolu oyuncu satışı. Biraz da şl katılımı işte. Başka yolu yok.


Ayrıca bizim as takıma aldığımız oyuncular bile balon. Genç transferlerini filan geçiyorum. Napıyorsunuz siz abi? İzlemeden mi alıyorsunuz, cv'ye mi bakıyorsunuz?

(bkz: fc porto)

(bkz: benfica)