koronavirüs sebebiyle 2019/20 sezonunu iptal edilen lig.

Yapılan açıklamaya göre; 2019/20 sezonu 'Beyaz sezon' kabul edildi. Yani, 2019/20 sezonunun şampiyonu olmayacak. Ayrıca, küme düşen takım da olmayacak.
premier lig dışındaki liglerin de benzer bir yola gideceğini düşündüğüm lig.
premier lig'de ise liverpool açık ara yaptığı için şampiyonluğu verilir ve kimse de ses çıkartmaz. fakat italya ispanya ve almanya için benzer durum söz konusu olamaz. almanya ve fransa başlamayı düşünüyor bildiğim kadarıyla fakat hollanda'nın aldığı bu kadar bence etkileyecektir. fransa ise takvimi bile açıkladı. fakat onlar havayı koklayıp en son karar alırlar.
bu iptal kararını desteklemekle birlikte, alt liglerden yükselmesi olası takımların da önü kesilmiş oldu. ben şampiyonluk kadar önemli görüyorum alt liglerdeki takımların yükselmek için verdikleri mücadeleyi.

hollanda ligine dönersek az alkmaar ile ajax puan puana giderken şimdi mecburen lig yarım kaldı. onlar için şansız bir durum.

bize gelirsek değil corona savaş çıksa gs ligde yarış dışı kalmamışsa o sezon bir şekilde tamamlanır. play off sistemi de getirilemez. madem oynatabiliyorsun olağan fikstür ile oynatmalısın.
avrupa'nın en dandik liglerinden biri.
2-3 takımı çıkar bizim alt ligden hallice kalan takımların durumu.
adamlarda ne taktik var ne strateji var koyun gibiler.
ajax ile oynuyor lig sonuncusu maça 3 forvet çıkıp 8-9 tane yiyip geri dönüyor sonra deniyor ki ne zevkli bol gollü, bak sen.
bizim ligin orta sıra takımlarından birini koy bu lige her sene ilk 4'de ilk 5'e girer.
10 milyon euro bütçeli takımları 40 milyon euro bütçeli süper lig takımlarına denk olan lig. Süper lig'den bir oyuncuya en fazla 23 milyon euro para veriliyorken eredivisie'den bir oyuncuya 90 milyon euro verilmesinin çok bariz bir sebebi var, teknik-taktik! Süper lig'den avrupa'ya oyuncu transfer etmek, halı sahadan tff 1.lig'e adam beğenip almak gibi. Ciddi anlamda neredeyse sıfır taktik ile oynuyoruz. Kimse 25-26 yaşında yetenekli futbolcuyu alıp, altyapı eğitimi vermek istemiyor.

eredivisie halbuki kendimizi sık sık kıyaslamamız gereken bir lig. Hoş kıyaslıyoruz da yanlış çerçeveden kıyaslıyoruz. Bizim kadar futbola ilgisi olup da futboldan anlamayan bir millet daha yoktur. Üstüne üstlük kibirliyiz de. Bu kibrin nereden geldiğini anlaması ise bir hayli güç. Çok ciddi nüfus avantajımız, 3-5 yıl evvele dek sürdüğümüz ekonomik üstünlüğümüze rağmen yakınlarından bile geçemiyoruz. Oysa sebebi de çok bariz, teknik-taktik ve planlama!

Sorun bu denli belliyken Peki neden ilereyemiyoruz? Popülizmi, arabeski, romantizmi o denli seviyoruz ki kandırılmamız çok kolay. Liyakatsızlar, layıkların niteliksiz olduğunu izleyeciye kolayca empoze edebiliyor. Basın kaliteli bir hal almadıkça, sosyal medya trolleri temizlenmedikçe bir gram ileriye gidemeyeceğiz. Ismail kartal gibi taktiğin t'sini bilmeyen isimler varsa romantizm, popülizm, arabesk sayesinde var. Ismail kartallar olduğu sürece ilerleyemeyeceğiz.