2006 yılında italya seria a'da patlak veren şike skandalıdır. aslında soruşturma birkaç yıl öncesine dayanıyor bunun için ayrı bir link bırakıyorum.
buradan

bu skandalın ortaya çıkışının tesadüf eseri olduğu söylenir. italyan polisi bir mafyanın bağlantılarını ve ilişkilerini araştırırken telefon dinlemelerinde hakem ayarlama işlerine de şahit olur. telefon görüşmelerinde dönemin juventus sportif direktörü luciano moggi'nin hakem komitesi ve bazı serie a kulüplerinin yetkilileriyle görüştüğü iddia edilmiştir. 1 mayıs 2006 tarihinde juve rakibi reggina'yı 2-0 yenerek şampiyonluğu garantilemiş ancak soruşturma devam ettiği için sezon bitmesine rağmen tescil edilmemiştir.

mahkeme süreci sonrasında kulüplere verilen cezalar şu şekildedir.

--- alıntı ---

Juventus:

Serie B'ye düşürüldü.
Bir sonraki yıl -9 puandan başlamasına karar verildi.
2005 ve 2006 şampiyonluk unvanları geri alındı.
2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.
AC Milan:

Bir sonraki yıl -8 puandan başlamasına karar verildi.
Fiorentina:

Bir sonraki yıl -15 puandan başlamasına karar verildi.
2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.
Lazio:

Bir sonraki yıl -3 puandan başlamasına karar verildi.
2006-07 sezonunda UEFA Kupası'na katılma hakkı alındı.
Bu kararlar şimdiye kadar bu kadar üst seviyede kulüplere verilmiş ilk cezalar oldu. 2006 FIFA Dünya Kupası'na katılan İtalya millî futbol takımının 13 oyuncusu bu 4 kulüpte oynuyordu.

Bu cezaların dışında İtalya Futbol Federasyonu'na bağlı 19 hakem ile Milan, Internazionale, Sampdoria, Genoa, Reggina, Udinese ve Chievo kulüpleri ile yöneticileri para cezaları ve men cezaları almışlardır.

--- alıntı ---


juventus yıllar sonra delil yetersizliği sebebiyle davadan aklanmış ve italya futbol federasyonuna 443 milyon euroluk tazminat davası açmıştır.