İzmir merkezli Türk futbol kulübü.

26 Aralık 1923 tarihinde kuruldu. Renkleri kırmızı-laciverttir. Kulüp şu anda 1. Lig'de mücadele etmektedir.

Süper Lig'in kurulduğu ilk sezonda yer alan 16 takımdan bir tanesidir.
barış alıcı ve berke özer'i toplamda 4 milyon euro'ya çakan buna rağmen ortamlarda fener'e oyuncu satmıyoruz bundan böyle diyen kulüp.
amma götü kalktı bunlarında. ulan siz kimsiniz, asıl biz sizden futbolcu almıyoruz. (*)
altyapımızdan çıkan yiğithan güveli'yi transfer etmiş takımdır. bu sezon 24 kişilik kadrolarında 8 tane altyapıdan çıkardıkları oyuncuyla birlikte 8 yeni transfer bulunmaktadır. yakında yabancı oyuncu oynatmama inatlarını da kırarlar.
En büyük hatayı iki sezon önce süper lige çıkma şansları varken play off oynamaktan kaçmalarıdır. Henüz erken diye düşündüler ki doğruluj payı yüksek olabilir. Fakat oyuncu geliştirmeyi ve satmayı misyon edinen bir kulüp ikinci ligde olup inanılmaz satışlar yapamaz. Özellikle de bizim süper ligimizin bile hali ortadayken daha da zor bu işler.

Bu sebeple önümüzdeki iki üç sezon içerisinde süper lige çıkıp kalıcı olmaları elzem. Aksi takdirde sürdürülebilir bir yapıda olamazlar. Sadece gençlerle ilerlemek sürrealist bir yaklaşım. Mutlaka hedefe yürümeli avrupa kupalarına mümkünse gidebilmek, bunu yaparken de mevcut ekonomik yapıya zarar vermemek gerekmekte.

Ibfk bu açıdan doğru model. Onlar da sabrettiler, belki de sabredebilecek bir taraftar kitlesinin olmaması onların işine geldi ve bir planlama ile ilerlediler. Daha yüksek hedefler oyuncuları da geliştirir. Avrupa kupalarında 1 sezon oynamış bir altınordu ravil tagir'e çok yüksek bir bedelle satmış olabilirdi. Bunun farkına vardılar bence. Bu yüzden de süper lig hedefini ortaya koymaya başladılar. Ama işleri zor.
2020/2021 sezonunu 6. sırada tamamlayarak play-off'a katılmaya hak kazandı.

rakibi henüz belli değil. Giresunspor, Samsunspor'un ya da adana demirspor'dan birisi olacak.
Bu sezon da play-off'a çıkıp süper lige yükselmeyi başaramadı.

Sanırım geçen sene yarı final turunda elenmişti, bu sezon finalde. Seneye belki de direkt çıkacaklar.

(bkz: #30145)
Işin özü dikkatle incelendiğinde bomboş hava olduğu görülen, iyi pr yapan kulup. Altyapıdan ziyade çok kuvvetli bir scout ağına dayalı, kendisinden daha düşük imkanlara sahip kuluplerin futbolcularını ayarttığı bir sisteme sahiptirler. Showman başkanları sürekli sacma sapan ve hatta zaman zaman etik dışı hareketler yaparak bütün dikkatleri kuluplerinin üzerine çekmeyi ilke edinmiştir. Yabancı oyuncu oynatmama ilkelerini şahsen çok samimi bulmadığımı da belirtmem lazım.

Altyapılarının meşhur olmasını sağlayan iki futbolcu bile kendilerinde doğru düzgün futbol oynamamıştır. Bunlardan ilki olan çağlar söyüncü bu kulupte yalnıza 17-19 yaşları arasında forma giyerken, dığer isim olan cengiz ünder ise yalnızca 16-18 yaşları arasında bu takımın formasını terletmıştir. Bu iki isim haricinde de suan için rüştünü ispatlamış başka bir futbolcunun formalarını terlettiğini söyleyemeyiz. Altınordu, asla futbolcu fabrikası değildir, olamaz da.

Altınordu, oyuncu yetiştiren bir kulup olamaz çünkü bir futbol ekolleri olduğunu söyleyemeyiz. Sahada ne oynadığı belli olmayan bir takım neye göre, hangi sisteme göre oyuncu yetiştirebilir ki? Tam olarak neyden bahsettiğimi algılayabilmek adına barcelona ve ajax altyapılarını incelemenizi öneririm.