iş adamı ve Fenerbahçe eski başkanı.

Tam adı Ali Haydar şen'dir.

Şu sıralar Bodrum'un Yalıkavak beldesinde yaşamaktadır. 1997'nin sonlarında, bir daha Fenerbahçe'nin başkanı olmayacağını açıklamıştır.

Kulübün başına Ali Şen'den sonra Aziz Yıldırım gelmiştir.
Açıklamalarda bulunmuş efsane başkan.

*****

"Şimdi Ali Koç, geçen sezon basketbol iyi, futbol çok kötü. Bu sezon basketbol çok kötü, futbol iyi derken mağlup oluyorsun. İstediğiniz gibi bir türlü olmuyor. Şampiyonluk şart. Taraftarlar geçen sezon bütün tribünleri doldurdu. Bu sezon en zor anlarda yine doldurdu. Fenerbahçe taraftarlarını çok iyi tanıyan biri olarak, bu sezon Fenerbahçe şampiyon olamazsa Ali Koç'la devam edeceklerini sanmıyorum."

"Gün gelecek Fenerbahçe'nin başında bir Çinli, bir Arap ya da bir Rus oturacak"

Türk futbolunun an itibarıyla en büyük sıkıntısı kulüplerin içinde bulunduğu mali çıkmaz. Salt 4 büyük kulübün 11 milyar liraya yakın borcu var. Her geçen sezon da bu borç miktarı artıyor.

- Oğuz ve Aykut, Fenerbahçe'den neden gönderildi?

Fenerbahçe'nin 1996 yılındaki kazandığı şampiyonluk çok ses getirir getirmesine ama şampiyonluğun hemen ardından takımın as oyuncularından Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman'ın takımdan gönderilmesi de futbol kamuoyunda aylarca, hatta yıllarca konuşulur.

Kritik Trabzonspor maçını 2-1 kazanan Fenerbahçe'de golleri atan bu iki oyuncu ne oldu da şampiyonluğun hemen akabinde takımdan gönderildi? Ali Şen, bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Günlerden perşembe ve Trabzonspor maçı da pazar günü. Şadan Kalkavan beni arıyor, ben de Bodrum'daki çiftlikteyim. Oğuz ve Aykut geliyor oraya. Konuşuyorlar bunlar ama ne konuştuklarını anlatmıyorum, hiç anlatmadım."

Şen, "Bu söylediklerinizden para istediklerini çıkarıyoruz." şeklindeki soru üzerine şunları anlattı:

"Olabilir ama söylemiyorum. Ben de sinirlendim Şadan'a. 'Ya Şadan, biz Fenerbahçe'yiz, istersen 5 Aykut, 5 Oğuz, 10 tane gol atsınlar, biz Fenerbahçe'yiz. 10-0, bütün mesuliyeti ben alırım. Sen bunlara hemen nasıl güle güle demedin?' 'Parreira gönderdi.' dedi. Ona da güle güle, o da İstanbul'da kalsın.

Maç gecesi Rize Dedeman Oteli'nde futbolcuları akşam teker teker çağırdım. Soru sordum. Yani bir arkadaş demiş ki futbolcular garip falan filan, para konusu var işte. Tam anlatmıyorum, çünkü ikisini de beğeniyorum. İkisini beraber çağırdım son. Gece 00.00 ve ertesi gün maç var. Berabere kalsak Trabzon şampiyon, yenersek son iki maçı da biz alırsak biz şampiyonuz. Şimdi 'İkiniz.' dedim, 'Yarın beşer tane gol atsanız ve maçı biz 10-0 kazansak da ikinizi de gönderiyorum.' dedim.

Biz şimdi Trabzonspor'u yendik. Bizim taraftarlar ve bizim kongre üyeleri Şadan'a diyorlar ki 'Oğuz'la Aykut'u gönderecek kimse yok kulüpte.' Şadan da televizyonda canlı yayında diyor ki 'Ben varken Oğuz ve Aykut'u kimse gönderemez.' Başkan kim? Ben, Ali Şen.

Ve de döndük İstanbulspor, arkadan da Vanspor'u yendik, şampiyon olduk. Bir mekanda şampiyonluk kutlaması yapıyoruz. Benim ellerimden biri Aykut'ta biri Oğuz'da. Bazı arkadaşlar diyorlar ki 'Madem kovdun onlarla ne işin var?' Hayır, onlar da kutlama yapacak. Onlar da maçın, galibiyetin, şampiyonluğun tadını alacak. Meğersem tat almamış Aykut. Aykut diyor ki 'Ben sevinemedim fazla. Çünkü Trabzonlu futbolcular üzüldü.' Çok büyük bir sebeptir o. Ve Aykut'un bunu demesini centilmenlikle ilgili yazdılar, böyle bir şey olabilir mi? Yani maaş aldığın, para aldığın, bağlı olduğun Fenerbahçe'de milyonlarca Fenerbahçe taraftarı üzülürse zararı yok mu? Senin görevin olan gol atmaktır. Senin görevin, santrfor oynuyorsun takımı şampiyon yapmaktır. Yapıyorsun, gol atıyorsun fakat onlar üzülüyor diye sen sevinmiyorsun. Bu kandırmaca değildir de nedir? Olmaz böyle şey. He ana sebep bu değildi. Onlar benim kendilerini göndereceğimi biliyordu. İkisi de beni iyi tanıyor. Tabii bekliyorlar şimdi ne olacak. 'Hiç beklemenize falan gerek yok, gidiyorsunuz.' dedim."

Ali Şen, bu iki oyuncuyla birlikte bir diğer futbolcu Emre Aşık'ı bonservisleriyle İstanbulspor'a verir ve alışılagelmişin dışında İstanbulspor yönetimiyle futbolcuların alacağı paranın pazarlığını da yapar. Şen, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bunu da ilk defa burada söyleyeceğim. Bizim Bodrum'daki çiftliğe Cem Uzan ve Hakan Uzan geldi. 'Size Oğuz, Aykut ve Emre'yi veriyorum. Fenerbahçe'ye bonservis için 5 milyon dolar nakit ve hemen. Ayrıca benim 1 ve 2. kaptanım geliyor, onlara da şu kadar vereceksiniz yoksa vermiyorum çocukları.' dedim. Her ikisinin daha fazla para alması için 1 saat uğraştım. Bunlar hayatlarının en büyük parasını Cem Uzan'dan aldılar, Ali Şen'in gayretinden dolayı."

- Fenerbahçe'de 3. Ali Şen dönemi olacak mı?

Ali Şen ile röportajımızı bugünlere getiriyoruz.

Fenerbahçe son 5 sezondur şampiyonluğa hasret. Bu durum, Ali Şen'le şampiyonluğun geldiği 1983 ve 1996 yıllarının arifesiyle de çok benzerlik gösteriyor.

Camia bir kez daha "Ali Şen başkan Fenerbahçe şampiyon" sloganı etrafında birleşirse, "Ali Baba" yeniden kolları sıvar mı? Deneyimli spor adamı, bu soruya şu yanıtı veriyor:

"İstemem yan cebime koyun tarzı adamlardan değilim. İkincisi, bugüne kadar bir şey söyleyip de yerine getirmediğim bir konu olmadı. Ben iki defa başkan oldum. İkisinde de benim gelmeme gerek yoktu. Taraftar her maçta 'Ali Şen başkan, Fenerbahçe şampiyon' diye bağırıyordu. Zaten kantara benim binmeme gerek yoktu ama ben kantara bindim. Kantar yine şampiyon tarttı. Şimdi olur mu? 80 yaş bana müsaade etmez, olmaz… Bugün başkan Ali Koç'u en fazla destekleyenlerin başında ben geliyorum biliyorsunuz. Kongre günü de kongreden evvel de. Yoksa baştan söylerdim, bende öyle bir niyet olsa 'Şunu yanlış yapıyorsunuz bunu yanlış yapıyorsunuz, siz gidin ben geleceğim.' derdim. Muhalefet zor iş. 'Sen git ben geleceğim.' Ben bunları Emin Cankurtaran'a diyordum, dev gibi adamdı o zaman. Bilmiyorsun, dışarı git diyorsun. Kim gelecek? Ben geleceğim. Ben geleceğim çünkü ben daha iyi biliyorum. Sen kötüsün ben iyiyim. Sen aptalsın ben akıllıyım (Gülüyor). Zor iş."

Konuyu Fenerbahçe özelinde değerlendiren Ali Şen, iki farklı reçete öneriyor:

"Ali Koç, 'Bu borç 100 yılda ödenmez.' diyor. Bunu hepimiz duyduk televizyonda, herkes duydu. Durum madem ki bu kadar kötü, ne yapmamız lazım? Dünya ne yapmış? İtalya'da Serie A, İspanya'da La Liga, İngiltere'de Premier Lig... İlk 6 takımdan sonrasına bakın. Altı takımdan aşağısıyla bizim baştakilerin para durumu 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Onlar ne yapmışlar? Fenerbahçe'de bir gün gelecek bir Çinli, bir Arap, bir Rus koltuğa oturacak ve şirketi satın alacak. Sonra taraftar 'Yuuuhh! Yönetim istifa.' diye bağıracak. Adam da 'Ne diyor bunlar ya? Onlara yuh! Onlar dışarı ben içeri, şirket benim.' diyecek.

Fenerbahçeli Ali Şen'e bunu sordum. Fenerli Ali Şen, mantıklı Ali Şen'e ne cevap veriyor? Ben bunu kabul edemem. Bu sezon kaybolsa bile taraftara 'Aman ha Ali Koç'un yakasını bırakmayın.' derim. Yine bir Ali'yi diyorum, bu sefer soy ismi Koç."

"Torunumu düşünmediğim gün yok"

Ali Şen, 5 yıl önce elim bir kaza sonucu torununu, geçen yıl da eşini ebedi aleme gönderdi. Şen, bu iki acı hadiseyi hatırlatınca derin bir "of" çekiyor:

"Benim hayatım altüst oldu. Ben zaten eşimin vefat edeceğini biliyordum. Yani doktor '10 ay ömrü var.' dedi, akciğer kanseri. İşte bunu uzatıyorsun ilaçla falan fakat 17 yaşında Alp, yani aklın almayacağı şekilde aptalca bir kaza. Benim onu düşünmediğim günüm yok."

Kısa soru-cevaplar

Yugoslavya: Güzel memleketti
Tito: 2. Atatürk
Kosova: Yemyeşil bir cennet
Türkiye: Cennetlerin cenneti
Bodrum: Cennetlerin içindeki en güzel yer
Deniz: Olmadan olmaz
Dalma: Çok güzel
Galatasaray: Dost
Fenerbahçe: Hayatımın içi
Aziz Yıldırım: Benden iyi başkanlık yaptı
Fatih Terim: Benim çok sevdiğim Türkiye'nin en büyük spor adamı
Gol: Sevinç
her zaman yaptığı gibi ortalığı bulandıran söylemlerde bulunmuş başkan eskisi. 'sorun para mıydı?' sorusuna', 'söyleyemem ama olabilir' gibi aptalca bir cevap vermiş. öncelikle delikanlı olsun da lafı gevelemesin. velev ki öyle olsun; yönetim oyunculara ödeme yapmazsa takım içinde huzursuzluk olur. bu huzursuzluğu yönetime aksettirecek kişi takım kaptanıdır. kaptanların tek görevi yazı veya tura demek değildir herhalde. yönetim olarak bir zahmet oyuncuların maaşlarını ödeyeceksiniz. oğuz ve aykut, diğer oyuncuların kendilerinden beklediği liderlik görevlerini yerine getirmişlerdir. ali şen'in ifadesine göre sezon sonu gönderilecekleri kendilerine tebliğ edilmiş, buna rağmen yılın maçında golleri atıp maçı kazandırmışlardır. çünkü onlar ali şen gibi hazımsız değillerdi.

kendisinden kurtulduk, şimdi de oğlu çıktı başımıza. neyse ki yönetimden uzaklaştırıldı, paralı trollerine de sıra gelir umarım. ali şen'in ali koç'a olan desteğinin de sahte olduğu satır aralarında belli zaten. oğlunu oraya hazırlamak için yapmayacağı pislik yoktur.
1981-1983 ile 1994-1998 yıllarında fenerbahçe başkanlığı yapmış iş insanı.

1982-1983 sezonunun 32. haftası fenerbahçe galatasaray deplasmanındadır. Fener tribünleri maç öncesinde hazırladıkları sarı kırmızı tabutu eller üzerinde, cenaze marşı eşliğinde gezdirirler. karşılaşma başlar. 48. dakikada tarık hodzic'in golüyle galatasaray 4-1 üstün durumu gelir.
Galatasaray tribünleri "Tabelaya bakalım, göbek atalım" tezahüratı atmaya başlar.
takımımız hırslanır ardından onur alp kayador, özcan kızıltan ve mehmet hacıoğlu'nun golleriyle durumu 4-4'e getirir ve maç bu skorla sona erer.
dönemin başkanı ali şen soyunma odasına iner, futbolcuları karşısına alır, "Başarınız galibiyetten de büyüktür" der. sezon sonunda fenerbahçe şampiyonluğunu ilan eder. selçuk yula 19 golle gol kralı olur.

Demirören Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunmuş eski başkan.

*****

""Şampiyonluk beklentisi her yıldan daha fazla çünkü bu 7'nci yıl, 6 yıl şampiyon olamadık. Fenerbahçe'de tribünde olan, evinde oturan mutlaka ama mutlaka 'pardon' demeden bu yıl şampiyonluğu bekliyor. Galatasaray geçen sene duble yaptı. Bu sene ligi 5'inci de bitirse 'eh olabilir' diyebiliriz çünkü geçen sene başarıları var. Bizim artık 'ee' demeye, başkanın da yönetimin de antrenörün de pek hakkı yok" diye konuştu.

"ERSUN YANAL'I SEVERİM"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal hakkında da görüşlerini paylaşan Ali Şen, "Fenerbahçe'de iyi bir kadro ve oyuncular var. Bu oyuncuları iyi bir takım haline getirecek olan da antrenör. Ersun Yanal'ı severim. Kendisini ilk başladığı Manisa'dan bu yana takip ederim ama bu takımdan, bu futbolculardan iyi bir kadro kurması lazım. Kurmasını bekliyoruz. Bunun pardonu yok" ifadelerini kullandı.

"ALİ KOÇ'UN ZEKASINI YAKINDAN TANIYAN BİRİ OLARAK..."

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un en büyük destekçilerinden biri olduğunu sözlerine ekleyen Ali Şen, "Ali Koç'u çok iyi değerlendiriyoruz. En büyük destekçilerinden biri benim. Ali Koç'un gelmesi mali durum olarak iyi oldu. Ancak ve ancak tekrar söylüyorum, geçen sene çok kötü. Bu sene ise 'çok'u biraz kaldırdık ama yine de takım kötü. Ali Koç'un zekasını yakından tanıyan biri olarak bu sene takımın şampiyon olmasını, takımı şampiyon yapmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Sezer AFŞAR / İSTANBUL, (DHA)
80'lerde doğan 90'lardaki Fenerbahçe gençliği için unutulmaz olan "Ali Şen başkan, Fenerbahçe Şampiyon" sloganının öznesi olan efsane başkanımızdır.
Not: Siyaseten verdiği talihsiz beyanlar bu değerlendirmenin dışında tutulmuştur.
(bkz: resmen fazia)
--- alıntı ---

“Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve diğerleri şampiyon olacağız diye boşuna masrafa girmesinler. Bu sezon Fenerbahçe şampiyonluğunu nisan ayında ilan eder ve önümüzdeki beş yıl kupalara ambargo koyar.”
--- alıntı ---

yav he heee!!!!! aynen bak ucl'yi falan da alacağız. uzay takımıyız ya hani.

hatta benim bir önerim var. fenerbahçe maçlara çıkmasın. nasılsa kupaları alacağımız kesin, hiç çıkmayalım maçlara. ne kendimizi yoracağız amk ajjkdhsadfjasfhjs.

yahu neden ortamız yok bizim? bir takım ya 10/10'luk olacak, ya da 0/10'luk olacak değil mi? hiç 6/10 gibi oranlar yok.

yarın bir gün bu takım anadolu deplasmanında kötü oynayıp yenilirse camia çok fena kırılacak gibi hissediyorum. öyle bir yükselttiler ki beklentiyi ve durumu, sanki fenerbahçe bugün bayern deplasmanına çıksa en kötü 1 puanla dönecekmiş gibi. ya alt tarafı göztepe deplasmanında son maçlardan daha iyi oynadık, hepsi bu. aynısını beşiktaş'a da yapıyorlardı geçen sezonlarda. yok bjk uzay takımı, yok dünyanın topunu oynuyor... en son gördük o dünya topunu, kadıköy'e geldiklerinde doğru düzgün top oynatmadık adamlara, bize yenilince herifler 4 maç üst üste puan kaybı yaptılar. o muazzam kadro şampiyonluğu kaybetti, 4. bitirdi ligi. xd

bak bir de geçen sezonu da ekleyeyim. geçen sezon gs çok kötü top oynuyordu, fb uzay takımıydı ya hani. gs ile puan farkı en fazla 4'tü geçen sezon. sonrası zaten malum, pandemi sürecine kadar 4 puan farkı kapatıp 10 puan da fark attılar herifler. tamam geçen sezon böyle bir şey oldu. neden ders almıyoruz anlamıyorum. bir camia hiç mi ders almaz bu tür olaylardan...
Saçma sapan açıklamalar yapmış eski fenerbahçe başkanı.